Ако някой ме нападне с нож, мога ли да го застрелям в самозащита или ще бъда осъден за убийство? Ами ако е проникнал в дома ми и се опитва да открадне телевизора – оправдано ли е да го гръмна?
Още: КЗП изтегля от пазара термочаши
Още: Петър Митев и фондацията, която развива таланти
Неизбежната отбрана е сред най-интересните, но и най-зле разбираните институти на наказателното право, главно заради разноспосочните медийни тълкувания, които ни заливат от некомпетентни репортажи и интервюта.
Възможността на отделния гражданин да се противопостави на престъпността е ключово оръжие, което законодателят поставя в ръцете на всеки един от нас. Едно от най-чистите ѝ проявления е даденото ни право да защитим свои или чужди интереси, като се намесим в едно престъпление, спирайки нападателя да нанесе вреди на някого. За да се ползваме добре от него обаче, следва да разбираме неговата природа и смисъла му. Кога, как, защо и какво точно можем да защитаваме от посегателство, както и отговор на поставените в началото въпроси, може да научите в следващите 300 секунди (или малко повече), в които Академията за гражданско образование разказва за неизбежната отбрана.
Още: Условията за туризъм в планините не са добри
Още: Значителен ръст на минималните заплати в МВР