Постът e период на въздържане от определени храни в някои религиозни традиции. Ограничаването не е вид диета, а начин за постигане на хармония между душата и тялото.
Според църковния Устав по време на пост се забранява блажна храна – месо и млечни продукти. Само в някои постни дни, се разрешава риба, а в дните на строг пост не се позволява никаква гореща храна и храна, приготвена с растителна мазнина.
Постът обаче не се отнася единствено до храната – освен блажното, тогава са забранени още интимните отношения, алкохолът, песните и хорàта, сватбите и шумните забавления.
Кога се пости?
Когато към четирите многодневни пости се прибавят и еднодневните, постните дни в православния църковен календар са до двеста на брой.
Еднодневни пости
Православната църква е наредила специални постни дни през седмицата. Те са:
- всяка сряда – за спомняне предаването на Иисуса Христа на страдания;
- всеки петък – за спомен на самите Му страдания и смърт;
- срещу Богоявление – 5 януари (18 януари стар стил) – за достойно приготвяне за този велик празник;
- в деня на Отсичане главата на св. Иоан – 29 август (11 септември стар стил);
- на Кръстовден – 14 септември – за спомен на кръстните страдания на Иисуса Христа;
Пост се изисква от християните и във всеки неделен и празничен ден до свършване на светата литургия. Постът може да бъде общ – задължителен и личен – доброволен.
Многодневни пости
Многодневни пости в Православната църква са четири.
- Великденски пости: от 14 март 2021 година (понеделникът след Сирни Заговезни) до 2 май 2021 година. Бракове не могат да се сключват още 2 дни след Великден, тоест ако поради някаква причина сте решили да сключвате църковен брак в понеделник или вторник, то това не могат да бъдат 3 или 4 май. Правилото се спазва строго.
- Богородични пости: Всяка година е по едно време – от 1 август до 14 август. Правилото се спазва строго.
- Петровите пости: Зависи от свещеника. По-вероятно е да ви разрешат да сключите църковен брак. Постите се падат от неделята девет седмици след Великден до Петровден на 29 юни. През 2021 година няма Петрови пости, защото началната им дата се пада след 29 юни.
- Коледни пости: от 15 ноември до 25 декември всяка година. И тук отново зависи от свещеника и някои от тях могат да не се съгласят да извършат венчание и през останалите дни от поста.
Кои от забранените дати са на популярни за сватби дни през 2021 година?
19 юни 2021 година – събота – Черешова задушница;
20 юни 2021 година – неделя – Петдесетница;
1, 7, 8, 14 август 2021 година – уикендите по време на Богородичните пости;
15 август 2021 година – неделя – Успение Богородично;
29 август 2021 година – неделя – Отсичане главата на Йоан Кръстител;
6 ноември 2021 година – събота – Архангелова задушница;
Защо се пости?
Смисълът на постенето съвсем не се изчерпва с медицинските ползи. Човешката психика и физика са дълбоко свързани и пречистването на тялото е начин за постигане на духовна хармония. По време на поста ще забележите как все по-рядко сте нервни, раздразнителни или дребнави. Най-малкото лишението от определени храни е каление на волята, а именно от нея зависи успехът ни в повечето начинания.
Не бива да забравяте обаче, че истинският пост изисква също въздържание от алкохол, сексуални контакти и шумни забавления. Смисълът е за определен период от време, да се концентрирате не върху удоволствията и злободневните проблеми, а върху личностното си развитие.