Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Политолог: Гешев ще влезе в политиката с изключително лош товар

20 юни 2023, 10:05 часа • 1483 прочитания

Политическото поле, в което се опитва да влезе Иван Гешев, е пренаселено и то от доста време. Това коментира пред БНР политологът Ружа Смилова. Според нея това, с което бившият главен прокурор би влязъл в политиката, е изключително лош товар. Тя смята, че тази заявка няма да бъде приета сериозно от гражданите.

ОЩЕ: Иван Гешев обяви, че влиза в политиката (ВИДЕО)

"Помним много подобни политически заявки, а и осъществени проекти, всеки един от които преминаваха през сходна траектория - ясно заявяване на позиция против корупционния модел на управление в страната, използване на активите, натрупани от това, популярността, за обслужване в края на краищата на интересите на същата тази власт, за която е влязла партията със заявката да ги критикува, да ги заменя и т.н. Гешев не прави нищо кой знае колко ново", обясни тя.

"Видяхме колко гъвкави са и ГЕРБ, и ДПС. Така че дали той ще бъде техен опонент или евентуален бъдещ партньор - ще видим, виждали сме го в миналото многократно, тази траектория е добре проиграна", коментира политологът.

"Изглежда, че има някаво разбирателство между ГЕРБ, ДПС от една страна и президента Радев, че статуквото в съдебната система такова, каквото в момента то е, с този ВСС, който бързо се освободи от вече неудобния Гешев и прие един по-удобен за момента изпълняващ длъжността главен прокурор, ги устройва и не са готови на по-резки движения в посока промяна на модела на управление като цяло, но и по отношение на съдебната система", изказа мнението си Смилова.

Тя отбеляза, че има гласовити представители на демократичната общност, които изразяват остро несъгласие с посоката, по която се движи ДБ като част от коалицията ПП-ДБ, а именно че са склонни да провеждат разговори с подкрепили кабинета, макар и неучастващи пряко в него, представители например на ДПС, но и на ГЕРБ.

"Е ли това легитимиране на тези политически играчи - може и така да бъде тълкувано. Но в политиката без водене на разговори не може да бъде постигнато нищо. Ако някой иска да направи нещо и да изпълни заявката за промяна, особено в случая, когато това изисква конституционно мнозинство, необходимо е провеждането на разговори. Това не значи съгласие или приемане на позицията на опонента".

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес