В битката с мръсния въздух у нас държавата готви ограничения за употребата на въглища с високо съдържание на сяра и пепел. От следващата зима брикетите на пазара ще трябва да отговорят на по-строги критерии. Те обаче са и по-скъпи.
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
По-некачествените въглища излизат с около 100 лева по-евтино за тон, но съдържат около 8-10 пъти повече сяра, а след изгарянето им остава 2 пъти повече пепел. Така с въвеждането на новите еко норми продажбата им вероятно ще бъде ограничена.
Над 80% от домакинствата, които получават социални помощи за отопление, са на твърдо гориво. Именно отопляването на дърва и въглища обаче е причина за мръсния въздух през зимата дори в населени места без натоварен трафик. Призивите и на социалния министър Бисер Петков са помощите да отиват за по-чисти горива.
Ако еко мерките станат факт без увеличение на помощта за отопление, хората ще трябва да изкарат следващата зима с по-малко въглища. Все пак от бранша успокояват, че по-чистите въглища, макар и по-скъпи, топлят повече, предаде бтв.
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
Новите правила трябва да са готови до месец и да влязат в сила от следващия отоплителен сезон. Дотогава от бранша съветват при покупката на въглища да се търси сертфикат за качество, а дървата да се купуват година по-рано, за да могат да изсъхнат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изтеглят от пазара пет модела опасни фойерверки
Още: Отстранени са над 90% от авариите, причинени от снега в Западна България