Депутатите разшириха помощта, която туроператорите получават от държавата заради кризата. Това стана с промени в закона за извънредното положение, предложени от “Обединени патриоти” и подкрепени от ГЕРБ.
Още: Първият фестивал на античните театри е тук: Големите имена на Древна Гърция оживяват (ВИДЕО)
Още: Директорка на училище ухапа водещия на "Съдебен спор" Жоро Игнатов (ВИДЕО+СНИМКА)
В действащия закон е заложена мярка, според която туроператорите, които ползват авиопревозвачи с български оперативен лиценз за чартърни полети на туристи до нашата страна, получават от хазната субсидия от 35 евро на седалка за всеки полет, изпълнен с български въздушен превозвач. Мярката има срок на действие от 2 години след отмяната на извънредното положение, т.е. до 13 май 2022 г.
По искане на патриотите от разпоредбата сега отпадна изискването туроператорите да ползват само лицензирани български превозвачи – могат да бъдат всякакви, стига да имат валиден лиценз. Така съществено се разширява обхватът на държавната помощ, защото от субсидията ще могат да се ползват и чуждестранни такива.
Фрапиращото беше, че промяната се прокара в заключителните разпоредби на законопроект за изменение на Закона за Българския Червен кръст. Този подход беше разкрититикуван от опозицията, която го определи като „бърза писта” в законодателството. „По същество нямаме възможност да обсъдим дали е добре или не, но е сигурно, че ще се ангажират допълнителни разходи от държавния бюджет – не е ясно колко, какъв ефект, къде ще отидат”, посочи соцдепутатът Крум Зарков, цитиран от Сега.
Още: Kaufland и УНСС стартират съвместна Data Academy
Още: По градове: Времето утре - 3 април 2025 г.
Управляващите подминаха забележката с мълчание и подкрепиха промените.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пари за великденски добавки за пенсиите има: Държавата каза колко
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Поправките, засягащи Българския Червен кръст, позволяват да се учредява безвъзмездно право на строеж в негова полза върху имоти – публична или частна държавна собственост, за трайно задоволяване на обществени потребности. Изградените върху имотите обекти няма да могат да се ползват за икономически дейности, уточниха депутатите.