Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пеевски първа точка в дневния ред на Народното събрание утре

18 юни 2013, 12:22 часа • 13935 прочитания

Искането за отмяна на решението за избор на Делян Пеевски за председател на ДАНС ще бъде включено в първа точка в програмата на Народното събрание за утре. Това съобщи заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова, предаде БГНЕС.

Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре

Още: Изгонената от Пеевски агенция по инвестициите се нанесе в "София Тех Парк"

Оставам с впечатлението, че мнението на гражданите е за цялостно пренаписване на Изборния кодекс, заяви зам.-председателят на Народното събрание Мая Манолова.

Тя свика днес кръгла маса с участието на граждански организации, представители на НПО и отделни граждани, за да чуе техните предложения и с тяхна помощ да се напише законът.

Ще има промени и в други закони около новия Изборен кодекс - за политическите партии, за Сметната палата, за гражданската регистрация. Идеята е всички тези предложения от днес да бъдат обобщени, смята зам.-председателят на НС.

Още: Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър

Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове

Един нов Изборен кодекс ще даде възможност за по-голямо участие на гражданите и гражданските организации в изборите, по-лесно те да се регистрират и да бъдат избирани, коментира Манолова пред медиите. Тя се изказа за преференциалното гласуване, за коренна промяна в медийното отразяване, а ако не се приеме машинното гласуване да има по-голям граждански контрол при печатането на бюлетините и протоколите.

Елена Ваташка от сдружението на футболните фенове поиска да има прозрачност и присъстващите от НПО да покажат какво и откъде е финансирането им, за да се разбере кой кой е и какви интереси защитава. Тя припомни за кръглата маса от 1990 година, когато представителството и цялата договорка там бяха опорочени с драматични за страната последствия. Ваташка предложи или напълно отпадане на субсидията на политическите партии или редуцирането на парите до 50-60 евроцента на глас. Тя направи паралел с Германия, където един глас струва 80 евроцента. Трябва да има и предварителна регистрация, за да се прочистят избирателните списъци и за право на глас да има образователен ценз, смята Ваташка.

Ние ще направим жива верига около НС и няма да ви пуснем да излезете, докато не приемете нашите закони, ние държим на нашите предложения и не искаме да се включваме във вашите сценарии, категорична бе представителка на протестиращите.

Николай Колев-Босия обоснова своята идея да се криминализира изготвянето на фалшиви списъци за изборите.

Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета

Ангел Славчев от "Граждански контрол", известен с активното си участие във февруарските протести, смята, че трябва да има кръгла маса за промени в Изборния кодекс. Да се състави и правилник за работа на кръглата маса, а към нейния състав като почетен член да бъде призован омбудсмана на републиката, както и двама бивши конституционни съдии. Заседанията да се провеждат веднъж в седмицата, в точен ден и час, призова Славчев.

Гражданите трябва да имат регламентирано участие в постоянните комисии на НС, посочи Антон Димитров от граждански форум "Промяна". Мая Манолова припомни идеята към всяка комисия да бъде създаден обществен съвет, чийто членове да участват в решенията й чрез своята експертиза.

Успоредно с промяната или написването на нов Изборен кодекс трябва да има промяна и в Закона за политическите партии, заяви Найден Кирилов, адвокат, представител на инициативния комитет за учредяване на партия "Република БГ". При сегашните правила проблем са кратките срокове и прекалено големия брой граждани, необходими за регистрация на една партия, трябва да се помисли и за мажоритарния вот, каза той.

Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда предложи серия от промени. Методиката за определяне на изборния резултат да бъде част от Изборния кодекс, ЦИК да публикува на сайта си изходния код на софтуера, който се използва при обработването на резултатите. Според Цонева гражданите трябва да бъдат информирани как и за какво могат да подават жалби и сигнали до институциите, отговорни за изборния процес. Тя смята, че ЦИК трябва да се превърне в постоянно действащ орган, а стенографските им протоколи от заседанията да се публикуват на Интернет страницата им не по-късно от 3 дни след провеждането им. Също и в Изборния кодекс да се гарантират правата и задълженията на независимите наблюдатели, както и да се има сигурност при отпечатването, съхранението и разпространението на изборните книжа и бюлетини.

Според Цонева в Изборния кодекс трябва да се предвиди повторно преброяване на бюлетините в секции, в които има отчетени над два пъти повече недействителни гласове спрямо средното за страната. Тя смята, че трябва да има дефиниция в него и за политическа реклама и задължение за ясно обозначаване на всяко платено съдържание в медиите. Наложително е да се гарантира безплатно време за отразяване на кампанията в обществените медии. От института са на мнение, че трябва да се възстанови и преференциалното гласуване. Те предлагат и да се намали броя на подписите за издигане на независими кандидати - таванът да стане не повече от 3000 подписа, а броят им да не е по-голям от 1% от избирателите в съответния район. Мая Манолова предложи ориентировъчно да се насрочи следваща кръгла маса по темата във вторник другата седмица.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес