Парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравето, с които се налага пълна забрана върху продажбата, включително онлайн, на райски газ (диазотeн оксид) и пълнители за него на физически лица без оглед на възрастта им.
Още: "Заради студа": Спряха частично ремонта на "Дунав мост"
Още: Рокади в БДЖ: Транспортният министър смени директора на железниците
Остава разрешена само продажбата за юридически лица за медицински цели и за хранително-вкусовата промишленост по специален ред, описан в Закона за храните.
Предложението беше внесено от депутати от БСП."За" гласуваха 156 народни представители, а трима, нечленуващи в парламентарни групи, се въздържаха. Още: Здравният министър отговори защо райски газ се продава свободно, въпреки забраната
Драстично се увеличават санкциите при нарушения - за продажба на физически лица глобата е до 10 000 лева, при повторно нарушение може да стигне 20 хиляди. Ако нарушението е извършено в търговски обект, санкцията е до 40 000 лева и затварянето му.
Още: "Внимание, студено": Жълт код за ниски температури в 19 области
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Очаква се още следващата седмица в Здравната комисия на НС да бъде разгледано още едно тяхно предложение - диазотният оксид, наричан райски газ, да бъде приравнен към наркотичните вещества.
Още промени
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Депутатите приеха още три проекта за промени в Закона за здравето. Този на ИТН предвижда създаване на система от мобилни амбулатории, които ще обикалят малките населени места по график, като целта е да се компенсира недостатъчния брой медицински специалисти там. Още: Иззеха 18 000 флакона с райски газ, продавани по Южното Черноморие
Другите два проекта са внесени от депутати от "Продължаваме промяната - Демократична България". Първият урежда предоставянето на медицински услуги от разстояние, т.нар. телемедицина.
Така пациентите ще могат да получават консултации и съвети без физически да са присъствали в кабинет.
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
Вторият проект задължава медицинските и немедицинските специалисти в лечебните и здравните заведения да оформят електронен здравен запис за всяка извършена дейност. Още: "Водолази" или "целуват шамандурата": Посрещане на Джулая с райски газ в морето (СНИМКА)
Документацията ще се изпраща към Националната здравноинформационна система, като не се изисква заплащане от пациента.