Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Опасение - няма определение за "домашно насилие" в Наказателния кодекс

26 октомври 2018, 09:12 часа • 3702 прочитания

Всички видове телесни повреди, дори леката, да се преследват като престъпление по общ характер т.е. обвинението ще се повдига от прокуратурата по жалба пред обвинението. Сега не е така – пострадалият трябва да отиде в съда като обвинител. Това видя адвокат Елена Кръстева като голямо предимство на предложенията на ГЕРБ за промяна на Наказателния кодекс заради домашното насилие.

Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

Бившият правосъден министър Антон Станков обаче изрази опасение, че може да има злоупотреба заради новите права – например при дела за развод. Той добави и, че такива престъпления ще бъдат много трудно доказуеми – защото, да речем, записите (аудио и видео) са недопустими. Допустими са свидетелски показания и експертизи.

Кръстева посочи още предимства – да се наказва преследването, което е много голям проблем сега. Тя обаче посочи съществен пропуск – какво значи "домашно насилие", което не е уредено в Наказателния кодекс, а само в граждански закон. Тогава как съдията ще „построи” понятието и ще определи обема на доказване, попита тя.

Засега намеренията на законодателите са следните - наказанията за домашно насилие, извършено от близки роднини – настоящи и бивши съпрузи, живеещи на семейни начала, братя, бащи, да са по-тежки от тези за лица извън близкия семеен кръг. Тормозът извън семейството ще се наказва със затвор до 1 година или пробация. Освен за физическо посегателство, лишаване от свобода се предвижда и за деяния като преследване, включително нежелано посещаване на работното място или други места за контакт и отдих на жертвата, заплашително поведение с цел всяване на страх или принуда за сключване на брак.

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

За финал Антон Станков коментира правителственото предложение прокуратурата да може да пази в тайна до 48 часа арест, а на непълнолетен – до 24 часа. Той поиска Висшия адвокатски съвет да обърне внимание на това, тъй като е недопустимо да се отказва статут на адвокатска защита по този начин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес