Върховният административен съд (ВАС) окончателно защити частната лаборатория "Евролаб" като отказа на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) да тълкува определението за възстановяване на товарно-разтоварна дейност на фирмата на граничния пункт "Капитан Андреево".
Още: Достъпът до Летище София се променя, само първите 10 минути ще са безплатни
Още: Kaufland въвежда рекордно намаление на над 1000 продукта седмично
Искането по делото постъпи във ВАС в понеделник, 25 юли и е за тълкуване на съдебния акт, с който ВАС определи незабавно и безусловно да бъдат прекратени действията на органи и длъжностни лица на БАБХ, изразяващи се в недопускане на служители на "Евролаб 2011" ЕООД да извършват товаро-разтоварна дейност на граничния пункт и да изпълняват функциите си.
Предмет на обжалване пред ВАС са били действията на администрацията на БАБХ и тяхната основателност. Извън този предмет са притежаваните от "Евролаб 2011" ЕООД права и техния обем. В случая съдът е разпоредил да бъдат прекратени единствено неоснователни действия на органи и длъжностни лица на БАБХ.
По закон операторите са задължени да предоставят на служителите на контролните органи достъп до животните и стоките на вносителите, които са под техен контрол. Предоставянето на достъп до стоките на вносителите безспорно включва товаро-разтоварна дейност. БАБХ не може сама да предоставя стоката пред себе си.
Още: Променят движението през два тунела на АМ „Хемус“
Още: Служебният кабинет иска вечно засекретяване на информация
Относно искането на тълкуване върховните магистрати приемат, че не е налице неяснота, че трябва незабавно да бъдат прекратени неоснователните действия от страна на БАБХ, изразяващи се в недопускането на служители на "Евролаб 2011" ЕООД да извършват дейността си на оператор по товарене и разтоварване по смисъла на еврорегламента.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Група "Акага" обяви кога и къде е погребението на Красимир Куртев
Още: Кои са най-предпочитаните български имена през 2024 година?
В искането до съда БАБХ моли и за тълкуване относно това как определението на ВАС трябва да се прилага спрямо останалите оператори на ГКПП "Капитан Андреево", които към 20 май т. г. са общо 20 дружества. Върховните магистрати обаче са категорични, че определението от 19 юли по административно дело № 6328 от 2022 г. не засяга правата и задълженията на трети лица, които изпълняват функциите на оператори по товаро-разтоварна дейност на ГКПП "Капитан Андреево". Защитата срещу евентуални допуснати спрямо такива лица нарушения не е предмет на производството, което се е развило пред ВАС. Съответно техните права не могат да бъдат предявявани от искателя БАБХ, за която те са "чужди права".
Даването на указания по изпълнението на влязъл в сила съдебен акт, каквото се цели с настоящото искане за тълкуване, е извън правомощията на съда. Поради това искането се явява неоснователно.
Определението на ВАС е окончателно.
Още: Ето с какво се различават новите лични карти от старите и с колко поскъпват (СНИМКИ)
Още: Най-теглените мобилни приложения в България за 2024 г.: Изненадващ победител (СНИМКИ)
Скандалът с "Евролаб" възникна заради спрения спорен договор за фитосанитарен контрол, който фирмата осъществява. Оказа се, че "Евролаб" действа едновременно като представител на множество фирми-вносители и като контролен орган за стоката, която те внасят, което само по себе си говори за конфликт на интереси.
Че става въпрос за сериозен корупционен скандал бе потвърдено и от факта, че Христо Даскалов (БАХБ) и зам.-министърът на земеделието Иван Христанов са получавали предложения за подкуп и заплахи.