Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обрат по делото за взрива на гара Хитрино, скандални разкрития след експертизи

10 януари 2020, 18:00 часа • 9846 прочитания

До обрат по делото за експлозията на гара Хитрино се стигна, след нови експертизи представени днес на заседанието в Шумен.

Още: Кой има имен ден днес, 7 януари 2025 г. Честито!

Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София

Взривилата се цистерна не е била годна за експлоатация и е трябвало да се бракува. Дебелината на дъното на цистерната пък е по-малка от минимално допустимата.

Това поясняват от фирмата "Булмаркет ДМ", позовавайки се на експертиза и уточнявайки, че композицията не е била тяхно притежание.

Самият взрив не е предизвикан от печка на твърдо гориво, а най-вероятно от скъсан проводник на електрическата контактна мрежа на гарата, която е била замърсена.

Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София

Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.

В съобщението се допълва, че документът е изготвен от вещите лица проф. д-р инж. Валери Стоилов от Технически Университет - София и проф. д-р инж. Симеон Ананиев от ВТУ "Тодор Каблешков"- София.Те са извършили детайлно проучване на техническото състояние на пробитата вагон-цистерна, на нейните стени и дъна.

Тяхното заключение е, че цистерната не отговаря на международните изисквания за превоз опасни товари.

Експертите посочват, че върху нея няма поставена маркировка, указваща датата и вида на извършеното изпитание, което е част от изискванията по стандарт. Последният сертификат е от 01.11.2013 година. Липсва щемпел на експерта, провел изпитването. Не е спазена разпоредбата на RID, минималната дебелина на стената да не е по-малка от указаните в конструктивните стандарти.

Докладът им сочи, че сертификатът на въпросната вагон-цистерна не съдържа информация за одобрена акредитационна процедура в съответствие с европейските стандарти. В експертизата става ясно, че дебелината на дъната на корпуса са по-малки от минимално допустимите.

Още: Костадин Нушев: С решението на ВКС се легализира старостилният разкол

Още: Български летателен апарат – 1 година преди братя Райт (ВИДЕО)

Това означава, че по нея има отлагания, натрупани от годината ѝ на производство - 1971 г до 2016 г. Вещите лица посочват, че според измерените стойности цистерната е следвало да бъде бракувана, а ремонтът на резервоара е извършен неправилно.

Малко по-късно от фирмата собственик съобщиха, че според експертизата подаването на ток в мрежата е причинило взрива в Хитрино.

Експертизата за възможността искра от контактната мрежа да е предизвикала взрива бе направена от проф. Иван Миленов.

При късането на кабел вследствие на катастрофата, се е образувала волтова дъга, която е много по-мощна от искра и е вероятната причина за експлозията“ – обясни преподавателят във Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“. Досега основната версия за възпламеняването беше за искра от печка на твърдо гориво.

По-рано днес вещото лице Марко Марков допусна, че експлозията е тръгнала от електроуред в близост. „Каква ще е тази експлозия, че печката след нея да изглежда като чисто нова“ – попита проф. Миленов.

Адвокатът на пострадалите от Хитрино Николай Димитров оспори експертизата и обяви, че взривът се е случил четири минути преди дежурният на гара Хитрино да подаде ток към контактната мрежа.

"Времето в експертизите е определено с голяма вероятност, но никой не може да каже кога точно се е случил взривът и дали не става въпрос за няколко последователни взрива" – уточни проф. Иван Миленов.

Следващото заседание по делото е на 14 януари.

Припомняме, влакова композиция с пропан бутан на фирма "Булмаркет" дерайлира и се взриви на гара Хитрино на 10 декември 2016 година. Седем души загинаха, 29 бяха ранени.

Разрушени бяха къщи, изпочупени дограми. Взривът заличи цели улици. В Хитрино беше обявено бедствено положение, а в цялата страна 12 декември беше ден на национален траур за жертвите от трагедията.

На 25 октомври 2017 г. окръжната прокуратура в Шумен внесе в съда обвинителен акт срещу двамата машинисти, управлявали влака. Те не се признаха за виновни.

Първоначалната версия за катастрофата в Хитрино беше висока скорост.

На заседанието по делото в Шумен от 15 ноември 2018 г. бе представена тезата, че причината за мащабната трагедия била предизвикана от печка на твърдо гориво.

Другата версия бе, че незаключена стрелка е предизвикала дерайлирането на товарните вагони. Локомотивът и първите пет вагона от композицията минават без проблеми покрай тази стрелка.

През март 2019 г. инженер заяви, че стара цистерна, която е трябвало да отиде за скрап, е причинила трагедията в Хитрино. Ако дебелината на стените на спуканата цистерна бе като на другите в композицията, вероятно нямаше да има проблеми", обясни инженер Димов в съда.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес