Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново откритие на Перперикон

16 август 2020, 10:30 часа • 9137 прочитания

Нова находка на Перперикон. Кръгъл мавзолей от епохата на император Юстиниан Велики разкри екипът на проф. Николай Овчаров, информира агенция "Фокус".

„След почти два месеца усилена работа на скалния град Перперикон вече могат да бъдат съобщени поредните сензационни резултати, които този невероятен археологически обект дава на света. Както очаквахме в началото на тазгодишните проучвания, през този сезон се надявахме да попаднем на богатата резиденция на епископите на целите Родопи, чиито център през VI в. е бил именно на Перперикон. Според нашите предвиждания тя трябваше да се намира на около 50 м западно от най-голямата църква през ранното християнство в Родопите, разкрита от нашия екип през 2015-2016 г. Ще припомня, че тя е дълга почти 40 м и е украсена с монументални колонади и каменна пластика“, посочи проф. Овчаров.

„Действително ние попаднахме на няколко просторни сгради със зали, изсечени частично в скалния масив. Както подобава на подобни църковни резиденции от раннохристиянския период, комплексът на Перперикон се състои от множество взаимосвързани постройки, които предстои да бъдат напълно разкрити през тази и следващите години“, каза още професорът.

„Но вече може да представим една уникална сграда, имаща само няколко аналогии в късната Римска империя. Става дума за монументална постройка, чиито план представлява идеална окръжност с диаметър 7.50 м. Това са така наречените кръгли сгради или ротонди. Те са проектирани още в Античността, но може би най-известната е прочутият Пантеон в Рим – храм на всички езически божества“, добави Овчаров.

По думите му с приемането на християнството в началото на IV в. с форма на ротонди се строят главно мавзолеи на известни личности. „Такива са гробният мавзолей на майката на император Константин Велики, Елена; мавзолея на император Галерий в Солун; прочутата ротонда „Св. Георги“ в София и други. 

Новооткритата ротонда на Перперикон вероятно е имала точно такива функции. През VI в. християнството в Родопите окончателно е победило и именно тогава се строят такива монументални ансамбли. Сред тях блести ротондата-мавзолей, предназначена за тържествено погребение на епископите на важния град и средище на Великата планина. Може би най-близката ѝ аналогия е мавзолеят на готският крал Теодорих Велики в Равена, издигната през 520 г.“, коментира проф. Овчаров.

Става ясно, че разкопките на Перперикон продължават и след месец, при тяхното приключване, се очакват нови и интересни резултати.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес