Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма престъпление с копието на Панагюрското съкровище, казват от сайта-продавач

25 февруари 2014, 11:25 часа • 16143 прочитания

На 20 февруари тази година bTV оповести, че копие на Панагюрското златно съкровище се продава в интернет срещу 12 000 долара.

Още: Електрохолд стартира кампания „Селфи с трафопост“

Още: Издаването на лични карти поскъпва от 2025 г.

Няколко дни след това с редакцията ни се свърза г-н Николай Капитанов, представител на сайта (www.treasure-usa.com), предлагащ сувенирите.

В разговор с Actualno.com той подчерта, че продажбата на тези изделия е напълно законна и отхвърли внушението за престъпление. Изделията, които са представени във въпросния сайт (www.treasure-usa.com) са изработени в ТРЕЖЪР ООД, България (www.treasure.bg). Ето какво каза и г-н Капитанов:

„Нашата компания от години изпълнява изключително качествени сувенири, свързани с антични тракийски и прабългарски съкровища. По Закона за културното наследство това може да се случи само след изрично подписване на договор с музея, който ги съхранява. В конкретния случай с Панагюрското съкровище ТРЕЖЪР ООД има подписан договор с Регионален археологически музей Пловдив.

Още: Снегонавявания и закъсали камиони затвориха Прохода на Републиката за кратко

Още: Технически причини доведоха до отменени и закъснели влакове

След подписване на договор със съответния музей, всеки може да изработва тези изделия с определени ограничения.

Терминът “копие” по смисъла на Закона за културното наследство предполага пълна идентичност с оригинала. Показаните изделия са сувенири - “продукти с търговско предназначение”. Изработени са от месинг и след това са позлатени. Елементарна справка за цената на златото би показала, че материалът (без изработка) би надвишил над 10 пъти повече от обявената в сайта цена.

При нормална търговска практика изделията бяха продадени на наш партньор, който желае да развие дистрибуцията им в САЩ. Митническите процедури бяха изпълнени изцяло от ТРЕЖЪР, като за всяко изделие беше издаден индивидуален сертификат от музеите, които стопанисват оригналите.

Доколкото името на ТРЕЖЪР ООД не се споменава във въпросната статия, показаните изделия, лого и име са ясно различими сред всички наши партньори. Сред последните са и Администрацията на президента, както и Народното събрание на на Република България. Посочената по-горе статия подронва установеното доверие в дейността ни. В тази връзка настояваме да отразите в същия обем опровержение, с което да бъде изчистено името на ТРЕЖЪР ООД.“

Още: Кой има имен ден днес, 23 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Г-н Николай Капитанов добави и информация за г-н Цветанков, който, според Капитанов, води дела срещу държавата с претенции, че е собственик на Панагюрското съкровище.

„Същото лице търси всяка възможност да злепостави страната ни с надеждата, че ще може да използва тази дезинформация в бъдеще. Именно г-н Цветанков претендира за "незаконна продажба" и намесва дори Интерпол. За мен това е черен ПР срещу държавата“, заключи Капитанов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Пенева
Виктория Пенева Отговорен редактор
Новините днес