Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Никакъв напредък в борбата с корупцията и оправянето на правосъдието, според ЕК

15 юли 2021, 07:50 часа • 2930 прочитания

България не е отчела никакъв напредък в борбата с корупцията на високо равнище. Това пише във втория доклад за върховенството на закона в ЕС, който трябва да бъде представен официално следващата седмица, твърди в. "Сега". Вестникът използва силни думи за това - че Европейската комисия ще се посрами, когато трябва официално да обяви резултатите - защото и новият контролен механизъм на ЕС не работи, както и "досегашния Механизъм за сътрудничество и проверка (МСП), замрял след 14-годишна употреба".

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Според информацията, базирана на копие от проектодоклада, за почти всички сфери на правосъдието ни оценката е "предизвикателствата остават". Това подсказва, че няма напредък. Специално внимание е отделено на прокуратурата, където "остава предизвикателството с отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор" (в случая е Иван Гешев). Посочени са съществуващите широки възможности той да влияе върху работата на прокурорите и дори на съдийската колегия, като използва положението си във Висшия съдебен съвет.

Изтъкната е продължаващата вредна практика за командироване за продължително време на прокурори и съдии, вместо да се организират конкурси за редовни назначения. Забелязано е от Брюксел, че "понякога командировките за попълване на високи постове продължават 90-100 месеца и повече". Напомня се, че "според европейските стандарти издигането в кариерата трябва да се основава на заслуги, а командироването да бъде временно и в изключителни случаи". Констатирано е, че "когато няма развитие по заслуги, може да се засегне съдебната независимост".

За корупцията на високо равнище се казва, че в България все още няма окончателни присъди, въпреки засилената следователска дейност и увеличените ресурси. Българските власти са се отчели през периода 2014-2020 г. с присъди срещу 8 служители на КАТ, обвинени в корупция.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

В раздела за свободата на медиите, който не съществуваше в докладите на стария мониторингов механизъм, също не е отбелязано никакво подобрение. "Липсата на прозрачност в медийната собственост продължава да предизвиква угриженост", пише в проектодоклада. "Липсват правила за честно и прозрачно възлагане на държавни реклами. Продължава политическата намеса в медиите. Работната среда и безопасността на журналистите продължават да будят тревога. Държавата не предостави никакви преки помощи на медиите по време на пандемията" и прочие.

Депутатите са критикувани, че се укриват от обществен контрол, като променят важни закони през преходни и заключителни разпоредби на други закони, внасят значителни поправки в проектите между две четения в парламента, не правят оценки на въздействието на промененото законодателство и прочие. Името на Бойко Борисов не се споменава в доклада, съобщава изданието, както се избягва посочването и на други имена.

За разлика от докладите по МСП вече няма препоръки и срокове за преодоляване на недостатъците. В този смисъл новата мониторингова процедура е с по-малък шанс да повлияе в положителна посока на властите да уважават върховенството на закона.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес