Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Националното сдружение на общините прие програмата си за 2020-а

25 февруари 2020, 19:54 часа • 11125 прочитания

В тържествена обстановка започна работата на 33-ото Общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България. 364 делегати от 207 общини на страната вземат участие в работата на висшия ръководен орган на най-голямата и авторитетна обществена организация у нас. Форумът предстои да избере новите членове на ръководните органи. По традиция заседанието бе ръководено от кмета с най-дълъг житейски опит Димитър Славов, който вече шести мандат е на чело на община Земен.

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Заместник-кметът на Столична община Дончо Барбалов приветства от името на общината-домакин участниците в Общото събрание. Той благодари на Сдружението за умението да обединява и достойно да представлява общините у нас, независимо от спецификата и разнородните им проблеми. Г-н Барбалов пожела и през новия мандат приоритетно място в работата на НСОРБ към да имат разширяването на правомощията и децентрализацята на местната власт. Това са двете важни условия за по-гъвкаво решаване на проблемите на общините и за търсене на различни форми и механизми за финансиране на дейностите по места, подчерта той. „Енергийна промяна в градовете“ – така заместник-кметът на Столична община определи най-важния спектър от задачи, които предстоят пред местната власт.

Акцент в преговорите с МРРБ остава продължаването на Националната програма за енергийна ефективност, подчерта в експозето си Даниел Панов – кмет на община Велико Търново и досегашен председател на УС. Той открои, че това е съвместното усилие на местната и централната власт, което е най-високо оценено от всички граждани, възползвали се от възможността за саниране.

Сред приоритетните промени, които ще имат сериозно отражение в работата на общините, са развитие на междуобщинските отношения и новата формула за усвояване на средства от ЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Даниел Панов припомни, че в рамките на регионалните делегатски събрания, проведени през последния месец, НСОРБ организира във всеки район за планиране работни дискусии със заместник-министъра на регионалното развитие Деница Николова и с част от екипа, който работи над актуализацията на Националната концепция за пространствено развитие. Подобна форма на обществено обсъждане, специално адресирана към кметовете, председателите на общински съвети и съветниците, досега не е била организирана и Сдружението отчита положителните резултати от прекия диалог с компетентните институции.

Досегашният председател на организацията говори и по болезнената тема от последните дни – пътищата. „За членовете на Управителния съвет, които утре ще бъдат избрани, не се очертава „гратисен период“ по тази тема – подчерта Даниел Панов. В най-кратки срокове предстоят поредица от срещи, които ние и екипът на НСОРБ вече започнахме, за да бъдат изяснени всички законови възможности за намиране на най-благоприятното и справедливо решение в управлението на пътищата. Както държавата, така и ние имаме своите аргументи и те трябва да бъдат изложени ясно и мотивирано въпреки създаденото напрежение.“

Специално внимание в отчета за дейността на НСОРБ за изминалата година заема и проблемът с обществените превози. Общините продължават да настояват за определянето на общи правила за субсидирания обществен превоз на пътници от обезлюдените населени места в общините. През изминалата седмица НСОРБ стартира и съвместни действия с Камарата на автобусните превозвачи за адекватни промени в нормативната уредба, които ще създадат повече гъвкавост както за общините, така и за транспортните фирми. „Това е още една посока, в която предстои новото ръководство да постигне трайни решения, защото липсата на транспорт рефлектира пряко върху правата на гражданите, ограничавайки достъпа им до работа, до образование и култура, до здравни и социални услуги“ – подчерта в словото си Даниел Панов.

Още: Има ли проблем с финансирането на български филми: В "Студио Actualno" гостува Виктор Божинов (ВИДЕО)

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Панов припомни, че след поредица от тежки преговори с МОСВ три поредни години НСОРБ успява да постигне разсрочване на дължимата от общините такса за депониране на твърди битови отпадъци. Той изрази неудовлетворение, че общините не са проявили активност в прилагането на устойчиви мерки за управление на отпадъците. Даниел Панов обърна внимание на колегите си на факта, че има общини, които вече са създали солиден експертен потенциал, напреднали са доста в политиките по управление на отпадъците и е време в рамките на НСОРБ техният опит да бъде популяризиран.

„Парадоксално е в страна, която се рекламира със своето богатство на минерални извори, хора да живеят на воден режим – отбеляза Даниел Панов. Искрено съчувствам на колегите, чиито граждани са изправени пред това изпитание. Тези кметове поеха незаслужено вината за състоянието на водния сектор в своите общини, без да имат реални правомощия да влияят на вземаните решения. Водната криза е симптом за патологични проблеми в сектора по управление на водите и един от най-тревожните за нас е липсата на нормално сътрудничество между различни институции. Ако за нещо намирам вина у нас, кметовете, то е в недостатъчната ни критичност и взискателност към съответните дружества, асоциации, сдружения, институции и личности, които са отговорни по закон за липсата на инвестиции във водоснабдителната система, за безконтролните включвания и присъединявания на знайни и незнайни потребители, за честите и некачествени ремонти, от които, освен утайката, остават и разкопани прясно асфалтираните ни улици. За всичко това ние по места знаем. И мълчим. Но когато става дума за живота и здравето на хората, мълчанието е съучастие.“

Даниел Панов апелира за по-активна подкрепа на своите колеги в усилията да бъде сведено до минимум прехвърлянето на задължения към местната власт, които не са финансово обезпечени.

Отчетът на НСОРБ за дейността през 2019 г. отделя значително внимание на постиженията и проблемите в социалния сектор, образованието, земеделието и храните, туризма, вътрешните работи и откроява постигнатите партньорски отношения с екипите на министерствата.

Панов припомни, че екипът на НСОРБ вече започна преговорите за рамката на бюджета 2021 г. и подчерта, че за постигането на добри резултати при договарянето на бюджетната рамка е нужна висока експертиза и силни аргументи във всяка една от сферите на компетенции на общините – социалната, образователната, културната, в ресорите сигурност, регионално развитие, екология. Той подчерта, че натрупаните опит и умения на експертите по места са особено ценни, ако могат да помогнат за постигане на по-добри резултати за повече общини.

Сдружението продължава да бъде водещата институция, която най-активно подкрепя развитието на общинския капацитет във всичките му форми както с обучения за експертите от различни ресори, така и с консултантски услуги в сферите на обществените поръчки, държавните помощи и прилагането на финансови инструменти.

Делегатите на Общото събрание приеха отчетите на ръководните органи и галсуваха Годишната програма за 2020 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес