На първо четене: Пет години затвор и 5000 лв. глоба за агитация за "Ислямска държава"

06 декември 2017, 15:18 часа • 1331 | прочитания

Народното събрание прие предложенията за изменение на Наказателния кодекс, които предвиждат криминализиране на проповядването и агитирането на радикален ислям.

Още: Най-важните новини за деня: 13 март 2025 г.

Още: Важна информация за земеделците - ето кога се задават слани

Вносители на проекта са депутати от "Обединение патриоти", като решението беше взето с 88 гласа "за", 22 "против" и 50 "въздържал се".

Новите текстове предвиждат затвор от една до пет години и санкция от 5000 лв. глоба за хората, които проповядват радикален ислям. С тях се наказва и използването на верски убеждения за политически цели, в т.ч. и пропагандирането на "Ислямска държава".

Подобни поправки бяха приети от 43-ия парламент, но само на първо четене.

Още: Ето за каква заплата работят готвачите по българското Черноморие. Стартова

Още: Прогноза за времето - 14 март 2025 г. (петък)

"Обединените патриоти" предлагат още криминализирането на склоняването и подбуждането за носене на облекло, покриващо частично или изцяло лицето. В законопроекта се предлага затвор от една до четири години и глоба до 10 000 лв. за такова деяние, както и обществено порицание. Санкциите растат спрямо броя на склонените лица.

Предишният парламент забрани носенето на бурки у нас.

Дебатът

Джейхан Ибрямов от ДПС беше категоричен, че законовите текстове са избирателни. Какво правим, когато дойде преводачка на чужда делегация, която е забулена? Какво правим с футболните агитки? На Луков марш също много момчета бяха със скрити лица, каза той и поиска отхвърляне на законопроекта с искане да бъде прецизиран и чак тогава да се внесе и гласува отново.

Още: "Заложници сме": Глоби за ТЕЦ-овете на Ковачки масово падат в съда, никой не може да спре замърсяването

Още: Политически манипулации и несправедливи обвинения: Найден Тодоров с подкрепа от културни дейци

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес