13:12 съб  15 мар 2025

Меркел: ЕС ще бъде "претоварен", ако Турция се присъедини

24 юни 2013, 10:10 часа • 10715 | прочитания

Партията на канцлера Ангела Меркел повтори позицията си против присъединяването на Турция към Европейския съюз. Позицията е в избирателната програма на партията за предстоящите през есента избори в Германия. Меркел обаче добави, че преговорите ще продължат, предаде БНР, цитиран от Стандарт нюз.

Още: Радев: Норайр Нурикян покоряваше не само олимпийските върхове, но и сърцата на всички

Още: Национален протест пред парламента

Християндемократическият съюз на Меркел и неговата партньорска партия в Бавария - Християнсоциалният съюз, се аргументират в предизборната си програма за парламентарните избори в Германия на 22 септември, че Анкара не изпълнява условията за членство.

Платформата, която беше одобрена вчера, призовава за задълбочаване на отношенията и за "близко стратегическо сътрудничество" между Турция и Европейския съюз. ЕС ще бъде "претоварен", ако Анкара се присъедини, смятат обаче от двете партии.

Генералният секретар на Съвета на Европа (СЕ) Турбьорн Ягланд идва в Турция на 25 юни за лична среща с премиера Реджип Тайип Ердоган, заради използването на несъразмерно голяма сила от полицията по време на масовите протести в страната, предаде Фокус, цитирайки телевизионния канал NTV.

Още: МВнР препоръчва да се избягват пътувания до Сърбия днес и утре заради протест в Белград

Още: България ще си вземе последно сбогом с Нораир Нурикян

Все още няма официално потвърждение на визитата, информацията за нея се позовава на неназовани собствени източници на NTV.

Освен с Ердоган, на 25 юни Турбьорн Ягланд ще се срещне и с някои турски министри. В дневния му ред влизат достигналите до СЕ „сериозни опасения", че изключително острата намеса на полицията по време на протестите в парка „Гези" на площад „Таксим" в Истанбул" е в пълно противоречие с Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи и с практиката на Европейския съд по правата на човека.

На 16 юни Турбьорн Ягланд публикува писмена декларация, в която напомни на турското правителство неговите задължения, произтичащи от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch