Тоновете луга, сол и пясък, които се хвърлят по улиците в цяла България, не успяват да разтопят снега. Това твърди вестник "Труд", позовавайки се на своя проверка в различни райони на страната.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Масовата практика е лугата да се използва при температура под - 10 градуса, макар тогава да е неефективна, защото е в пъти по-евтина от калциевия и магнезиев хлорид, които топят леда и при -30 градуса.
Във Варна основните булеварди и улици се обработват основно с техническа сол и луга. Когато температурите паднат под -10 градуса, се оказва, че лугата е неефективна срещу дебелия лед, коментира за “Труд” началникът на общинския отдел “Дейности по защита на населението” Купен Пашов. Тогава машините пръскат предимно сол.
В Пловдив химическите препарати се използват само срещу обледяването на пешеходните зони, подлезите и надлезите. Около спирките на градския транспорт пък се ръси със солно-пясъчна смес.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
В Бургас само през последните четири дни за обработка на пътищата са използвани 350 тона сол, 150 тона луга, пясък и антилед препарат, но само за главни пешеходни артерии.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Във Велико Търново дневно се хвърлят по около 20 тона сол, пясък и химически препарат.
Основен проблем е, че лугата се хвърля на купчини и не се разпределя равномерно. Лугата, солно-пясъчните смеси и химикалите, които се ръсят по улиците в борбата срещу вледеняването, са опасни за животните, тъй като предизвикват парене и болка в чувствителните им лапи.