„За мен има много въпросителни в съдебната реформа“, това заяви, Лозан Панов, председател на Върховния касационен съд, в студиото на „Лице в лице“ по bTV.
„Беше интересно поведението на всички субекти, които участваха в компромиса за съдебната реформа. Но когато се правят промени в 12 без 5, това оставя горчив привкус относно прозрачността на промените“, допълни още съдия номер едно.
Според Панов съдебната реформа не се свежда до разделянето само на Висшия съдебен съвет, трябва да се смени моделът.
По думите му диалогът по реформата трябва да се води професионално, да има истински дебат. „Нещо повече, имаше истински дебат, но той не стигна до хората. До тях стигнаха само обидни реплики и квалификации“, каза още съдия Панов.
Лозан Панов изтъкна, че е добър знак, че се разделя Висшият съдебен съвет, но как ли ще реагира Конституционният съд, е голяма въпросителна. Той изрази желание реформата да не бъде проформа, защото има достатъчно енергия за промяна.
Според Панов има политици, които не желаят промяна в съдебната реформа, но това рефлектира върху самите политици, ето защо те ще понесат отговорността си.
Той посочи, че освен "гнили ябълки", има и добри явления като избора на председател на Софийския градски съд.
На въпрос на Цветанка Ризова какво друго липсва в тази съдебна реформа, което е важно за справедливостта, Панов отговори, че трябва да има човечност и чувство за справедливост, за нормална човешка съвест. Реформата с Висшия съдебен съвет е добро начало, но отстъпките от днес са крачка назад.
„Трябва по-сериозно отношение от страна на политическите формации по отношение на промените в конституцията“, допълни още съдия Панов.
По думите му, когато се правят много компромиси, в крайна сметка не се стига до реален резултат. Мимикрия на реформа никой няма да понесе, защото търпението на всички страни по въпроса е изчерпано.