Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лобита, предизборни пари и украински помощи: Кой поиска смяната на министър Кирил Вътев?

19 април 2024, 12:03 часа • 2306 прочитания

Поисканата смяна на земеделския министър Кирил Вътев от страна на служебния премиер Димитър Главчев внесе ново разделение в и без това разединения сектор на производителите.

Още: Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов: Сухопътните войски трябва да се гордеят с постигнатото през 2024 г.

Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас

"По всяка вероятност причината са изборите. Земеделското министерство разпределя значителен финансов ресурс. Предстои изплащането и т.нар. украинска помощ, която бе договорена – в размер на 250 милиона. За нея беше ясно, че не са заделени средства от редовния кабинет, който подаде оставка през март. От политическа гледна точка ще е важно не само те да бъдат отпуснати, но и кой ще ги даде – тоест, дали ще ги даде нашият човек или техният. Кой ще вземе политическият дивидент."

Това заяви пред БНР анализаторът и финансов управител Николай Вълканов, който дори допусна, че "на определени сектори са били обещани и други неща, с които да бъдат облагодетелствани" и "по този начин очевидно се цели предизборна печалба на гласове, и то с парите на данъкоплатците".

Още: Кой е Георги Тахов - предложеният от Димитър Главчев за нов служебен земеделски министър?

Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци

Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.

Според Николай Вълканов по време на земеделските протести през последната година и половина ясно са се откроили две големи лобита в сектора, които се борят и "балансът между тях на моменти трудно се постига".

"Но те във всички случаи са в основата и на основните негодувания, в това число и спрямо администрацията и политическото ръководство. Не бих спекулирал с това дали конкретно някой бранш бута предсрочно земеделския министър."

Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна

Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис

Запитан как политическите игри около Министерството на земеделието се отразяват на сектора в цялост, анализаторът посочи, че "копаем не дъното, а мазето на дъното и скоро ще трябва да изкопаем и бомбоубежище".

Вълканов е категоричен, че "тези дребни боричкания за пари" не допринасят за това да се работи за увеличена продукция на български храни в дефицитните направления – зеленчуци, месо, млечни продукти, така че българският пазар да се насити с продукция и "да се превърнем в нетен износител на преработена продукция плодове и зеленчуци, тоест на стоки с добавена стойност".

Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки

Още: Властта обича медиите, властта обича парите, но трябва да има регулация: СЕМ говори за социалните мрежи

Още: Какви държавни пари ще получат зърнопроизводителите: Разбивка

"Политиката в земеделието от 2009 г. насам е да се създават по-малко на брой, но свръхконцентрирани стопанства, които да произвеждат дефицитна стока, защото така по-лесно се контролира всичко. Това е тъжната истина за нашето земеделие", коментира Николай Вълканов.

Проектът за браншовите организации в земеделието отлежава от години на трупчета. Ако имаше силна мотивация от страна на сектора, вече щеше да се е случил, смята агробизнесанализаторът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес