Канадското издание National Post публикува историята на Линда и Кирил Петкови, преди да дойдат и за техния път от Канада до България.
Още: Заради проблем с мрежата: 10 часа пътуват влакове от Варна до София
Още: Нова система за обработка на 2400 багажа на час монтират на летище София
Линда МакКензи е родена през 1979 г. в Отава. Тийнейджурските си години прекарва в Кортеней, Британска Колумбия - малко градче на половината път до Ванкувър. Сега фамилията й е Петкова, има собствена сладкарница и живее със съпруга си и двате си деца, третото е вече в университета, пише изданието.
В университета на Британска Колумбия се запознава с Кирил Петков, за когото по-късо се омъжва. Днес той е български премиер.
Преди Линда не знае нищо за България: "Каза ми, че (България) е на север от Гърция и аз не бях сигурна дали е така. Но тогава никога не съм си мислила, че ще се преместя да живея там, и нямаше особено значение. Просто го харесвах", разказва Петкова пред National Post.
Още: Най-важните новини за деня: 6 януари 2025 г.
Още: Къде сме ние между Изтока и Запада? Разговор с проф. Ивайла Попова и проф. Цветелин Степанов (ВИДЕО)
Семейството на Петков емигрира във Виктория, столицата на Британска Колумбия, когато е 14-годишен. С Линда се женят, когато са на 20. След като Петков завършва специалност "Търговия" през пролетта на 2001 г., младото семейство отива на екскурзия в България и в продължение на 10 седмици обикалят страната с ладата на родителите му.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 7 януари 2025 г. (вторник)
Още: Костадин Нушев: С решението на ВКС се легализира старостилният разкол
"Беше като меден месец - със съпруга ми и със страната", казва съпругата на българския премиер.
"Не се чувствах достатъчно комфортно да родя в България, затова се преместих за 2 месеца при родителите си", каза тя по повод втората им дъщеря Ема.
"През 2007 г. повечето българи, особено по-възрастните, не говореха английски. Нямаше и много курсове по български език или учебни ресурси по онова време. В българския се ползва кирилицата, както и в руския. Те имам много повече времена от нас, както и мъжки и женски род, които още бъркам. Правя грешки, но българите оценяват усилията. Толкова са изненадани, че някой от Канада се опитва да го научи", добавя тя.
Още: Български летателен апарат – 1 година преди братя Райт (ВИДЕО)
Още: Нов исторически рекорд за времето: 2024 г. е била най-топлата за България от близо век
В статията се описват и подробности за кариерата на Петков, както и за неговия бизнес.
През 2012 г. се ражда третата им дъщеря - Ани. След пристигането им в България Петкова се заема с доброволчество, работи за НПО-та, а след това се занимава с онлайн продажби за американска компания.
Пътят на съпругата му също е детайлно представен: "В свободното си време Линда пече. Донякъде й се налага, тъй като година след като пристига в България открива, че има проблеми с щитовидната жлеза заради глутена. Няколко години по-късно установява, че и дъщерите й имат същия проблем".
Петкови купуват малък магазин за белгийски шоколад, обзавеждат кухнята и Линда започва да прави сладкиши. Така се заражда „Амели Суийт Шоп“ – пекарна с продукти без глутен. Съпругата на премиера предлага и деликатеси за хора, които спазват веган- и кеторежими.
Линда МакКензи вече е у нас от около 14 г. и чувства България като по-голям дом от Канада.