Резултатите от представително изследване на Националния център за безопасен интернет показват, че към 7-годишна възраст вече 50% от българските деца са в интернет. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ Георги Апостолов - координатор в Националния център за безопасен интернет, по повод Международния ден за безопасен интернет.
Още: Прогноза за времето - 29 декември 2024 г. (неделя)
Още: Всички населени места в Смолян вече имат ток
"Денят за безопасен интернет е една инициатива на ЕК отпреди 15 години. Целта е не в един ден да поговорим за безопасността на децата в интернет, а в този ден отново да се потвърди, че за да бъдат децата реално в безопасност в интернет, е нужно обединяване на усилията на институции, организации, граждански и образователен сектор и да учим децата от много малки как да се предпазват в интернет. Тази тема се засилва все повече, защото децата от все по-ранна възраст влизат в интернет. От европейска инициатива вече от години се превърна в глобална. Тази година над 140 държави се включиха в отбелязването на Деня за безопасен интернет, защото темата е валидна навсякъде. Както интернет е глобална мрежа, така и проблемът с рисковете за деца в интернет също е глобална тема", обясни Апостолов. По думите му в България тази година се забелязва много повишена активност.
"Винаги е имало десетки, даже стотици училища, които са отбелязвали деня с различни инициативи и занятия с децата. Подготвяме материали от типа на открити уроци с презентации, които учителите да ползват. Тази година забелязваме голяма активност в такива местни структури като Варна, Пловдив, Плевен, Бургас, които имат собствени инициативи. Това показва, че все повече хора, организации и институции осъзнават важността на проблеми. При нас централното събитие, което направихме в София, основно с ученици в 5 клас, които сме обучавали и ги наричаме „киберскаути“, дойдоха групи деца, които участваха в състезания с обучените от нас киберскаути с изготвяне и провеждане на някаква дейност или инициатива. Тук беше младежкия панел към Центъра за безопасен интернет, където имаме 12 много добре обучени и активни деца на възраст между 15 и 18 години. Говорихме си за необходимостта от ранно развитие на т.нар. дигитално-медийна грамотност", допълни той.
Според Апостолов начините да предпазим децата от рисковете онлайн е от първото даване на дигитално устройство в ръката им да започнем да говорим с тях на тема какво е дигиталното пространство, с какво се отличава от реалния свят, да ги учим как да разпознават вярна от невярна информация, фалшиви контакти, което е много важно. По думите му тези неща все още не са въведени в образователната система, а би трябвало.
Още: С 2 млн. лв. служебният кабинет потушава недоволството на останалите без ток на Коледа
Още: Промени в организацията на движението в София заради новогодишния концерт
"Затова от тази година започнахме заедно с експерти от МОН да доработваме една методика за начален курс на образованието 1-4 клас, насочена към този тип умения – дигитално-медийни. Методиката не изисква допълнителен час или предмет, а се базира на учебно съдържание, което по различни предмети трябва да вземат, но с така разработени занятия, че да има засилен фокус върху базовите дигитално-медийни умения като търсене, сравняване, анализ, оценка на съдържание", допълни той и уточни, че под съдържание се разбира не само текст, видео, снимка, но и съдържание в комуникацията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Заради обилния снеговалеж": Над 100 населени места в страната още са без ток
"Тоест, да можем да разпознаем фалшивите профили например или това, че човек се представя не за този, който е. Имаме голяма надежда, че МОН започва да се ориентира към разработване на стратегия за въвеждане на обучение по тези базови умения като критично мислене, работа в дигитална среда и рано или късно ще стигне до реалното им въвеждане в нормалния учебен процес", каза още Георги Апостолов.