Конституционният съд отхвърли частично искането на главния прокурор Иван Гешев за противоконституционност на текстове от Закона за съдебната власт. Решението е прието единодушно с 10 гласа. Мотивите на решението ще бъдат публикувани по-късно.
Още: Април ни готви и сняг: Прогнозата с Николай Василковски
Още: Най-важните новини за деня, 30 март 2025 г.
За противоконституционни съдът прие единствено двата текста, които се отнасят до квотата от съдиите, прокурорите и следователите, които да се преназначат в съдилища и прокуратури съответни на закриваните специализирани структури. Текстовете предвиждаха в един съд да се преназначават до една четвърт от спецсъдиите, а в една прокуратура и един следствен отдел - до една трета от спецпрокурорите и спецследователите.
Специализираните съд и прокуратура трябва да преустановят работа на 27 юли. Дотогава Висшият съдебен съвет трябва да преназначи спецмагистратите от закритите структури.
Припомняме, че Гешев оспорва текстове, които се отнасят до закриването на специализираните съдилища и прокуратури и съответните следствени органи, до статута на магистратите и служителите, промяната в подсъдността на наказателните дела, сроковете за влизане на определени текстове от закона в сила и други.
Още: Седмична прогноза за времето за 31 март - 6 април 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 31 март 2025 г. (понеделник)
Според мотивите на искането до КС на главния прокурор, приетите изменения в Закона за съдебната власт не гарантират защитата на конституционните права на гражданите и юридическите лица, обаче рефлектират негативно върху наказателния процес.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На прага ли сме на ново екобедствие? Мъртва риба изплува от река Черни Лом
Още: Ямбол си взима последно сбогом с българина, загинал в Ивицата Газа
Главният прокурор предупреждава и за опасност от „парализиране на дейността на съдебната власт по неприключените производства“. Също така посочва, че разпоредбите за прехвърляне на делата в други органи на съдебната власт създават условия за застрашаване на правната сигурност.
ОЩЕ: Депутатите пратиха специализираното правосъдие в историята