Комплекс от ротонди-мавзолеи, подобни на императорските, сравними с тези в Рим, откриха археолозите при разкопките на Перперикон това лято, предаде БНР.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Сред уникалните находки е и купел за кръщаване на младенци, открит до базиликата, както и над 120 представителни предмети. Това съобщи проф. Николай Овчаров, ръководител на екипа археолози, който от години проучва археологичния обект.
Според археолозите комплексът от постройки е създаден в края на V в. и през VI в., но е функционирал поне до XI – XII в. с множество преустройства. „Перлата в короната“ на проучванията това лято обаче е комплексът от ротонди-мавзолеи, на който се натъква екипът. "Миналата година беше открита една от ротондите, тази година излизат още няколко, допускам, че ще има и други и така се оформя цял комплекс, цял некропол. Такава концентрация на ротонди не е откривана не само на Балканите, но и въобще в Римската империя", посочи проф. Овчаров.
Проучванията сочат, че в гробници от този тип са били погребвани императорите. Разбира се, тук не са погребани няколко императори, но явно че става въпрос за високи аристократи, може би епископи, поясни още той.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Най-вероятно в ротондите е имало саркофази, но от тях нищо не е съхранено. Тези кръгли гробници са огромната загадка на Перперикон тази година, чието разкриване тепърва предстои.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Сред откритията на тазгодишната експедиция в скалния град на траките това лято е и уникален купел за кръщаване на младенци. Той също е от VI в., такива са открити само няколко досега на територията на нашата страна.
На „богат урожай“ от находки се радват археолозите. Над 120 са представителните предмети до този момент. Сред тях са сребърен денар на император Деций Траян от средата на III в., сребърен накит за коса от IV – V в., енколпион реликварий от Средновековието и много други. Проф. Овчаров сподели, че от екипа очакват още много интересни открития до края на сезона.