Колонията от диворастящи кактуси в Кресненското дефиле се разраства, прехвърли река Струма и се разположи все още на малка площ върху „Кривия” тунел, през който се провира ГП Е-79, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
За кактусовата плантация в Кресненското дефиле за първи път информира преди 10 години екологът от с. Черниче Павел Кипров. Тя бе обхванала площ от около 100 кв. м. терасата върху жп тунела в дефилето на източния бряг на р. Струма. Плантацията е от малки кактуси-саксиен тип.
За първи път тази година малка колония вече има и оттатък реката-върху „Кривия” тунел. Бодливите растения, характерни за Мексико и в някои от щатовете на САЩ, за сега заемат площ от няколко квадратни метра, след като явно са прескочили реката. За миграцията им е спомогнал вятъра и птиците.
На някои от растенията все още личат преживелите меката зима цветове. По принцип кактусите, които са от вида „Опунция”, цъфтят през есента.
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
Няколко са версиите как кактусите са се „настанили” в България.
Според едната, пренос на въздушни маси от Средиземно море през 1994 г., донася на Витоша кактусови семена. В резултат стотици кактуси от два вида се появяват по склоновете на Лозенска планина край Панчарево. А според друга, кактусите са се саморазселили, след като през миналия век били засаждани по гробовете.
В България колонни от кактуси, освен на гореспоменатите места, има и на Змийския остров, край Белослав, с. Пушево-търновско, над рудника в квартал Ораново на гр. Симитли и др.
Кактусите са адаптирали и аклиматизирали напълно към климата в България.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)