Част от градоначалниците в страната възразяват остро срещу разпределението на средства за саниране на блокове. Градоначалникът на Димитровград Иво Димов е изпратил и протестно писмо до Министерството на регионалното развитие, след като станало ясно, че само два от 59 проекта в града са одобрени за саниране.
ОЩЕ: Андрей Цеков: Сградите за саниране надвишават парите по ПВУ
Къде е проблемът?
"Това е проблем за доста общини. Те възразяват срещу методиката и класирането на сградите. Има нещо сбъркано в цялата система. МРРБ трябва да провери къде е проблемът. Надявам се с разговори и срещи да преразгледаме методиката. 140 е максималният брой точки, който може да получи всяка една сграда. Три от критериите са на база енергийно-конструктивни обследвания, които според мен са манипулирани. Тук възниква въпросът относно коректността на подадените данни. Ресурсът е крайно недостатъчен, но ако има изкривяване на първоначалната информация, това променя и изходната", посочи Димов.
По думите му 55 блока в града са в резервния списък за саниране. "МРРБ ще възложи проверка на Агенцията за устойчиво енергийно развитие относно коректността на изходните данни. Странно е как при типови сгради, строени по едно и също време, може да има огромно разминаване", заяви той.
ОЩЕ: Общо 756 блока са одобрени за саниране по ПВУ
Според него по-подходящо е да бъде разпределен ресурсът по брой население в общини или области. "Така може би щеше да има по-голяма равнопоставеност. 50 жилищни сгради получават максимум точки и те са концентрирани в няколко общини", смята още Димов. И допълва, че ще направи предложение 10% от сградите, избрани на случаен принцип, да бъдат проверени.