От Комисията за защита на потребителите (КЗП) са започнали проверки на множество онлайн и физически магазини за техника, облекла, обувки, кожени изделия, детски и спортни стоки и др., рекламиращи предстоящи промоции и кампании „Черен петък“ в края на ноември. Кампаниите традиционно се провеждат през последния петък на ноември, но напоследък все повече магазини удължават периода на намаленията като „Черен уикенд“ или дори „Черна седмица“.
ОЩЕ: МВР съветва да внимаваме за джебчии по време на Черния петък
Експертите от КЗП извършват мониторинг на цените преди намалението с цел да установят случаите на фалшиви намаления, при които търговецът повишава цените седмици преди „Черен петък“, за да обяви драстични намаления в дните на промоцията.
Какво е важно да знаят потребителите?
За да не бъдат разочаровани от „Черен петък“, потребителите трябва да спазват някои важни правила:
- планирайте предварително покупките: Направете списък на продуктите, които искате да купите и изследвайте ценитеим предварително. Така ще знаете дали отстъпките са реални.
- внимавайте за нереално примамливи оферти: Няма причина цените на един и същ продукт в един онлайнмагазин да са в пъти по-ниски отколкото са в останалите магазини.
- четете условията на промоциите: Дали офертите важат за определено време или до изчерпване на наличностите, за кои артикули важат отстъпките, необходимо ли е да се въвежда промо код и др.
- пазарувайте онлайн предпазливо: Внимавайте за фалшиви сайтове и винаги проверявайте сигурността на страницата, преди да въведете лична информация или данни за кредитната си карта. Зачестяват жалбите от измамени потребители, закупили стока от сайтове имитиращи известни брандове, като: geoxbulgaria.com, nikebulgaria.com, assicsbulgaria.com, lacostebg.com и др. Сайтовете се хостват извън територията на ЕС и измамниците не могат да бъдат установени.
ОЩЕ: Как да направим най-изгодната покупка на Черения петък?
- проверете достатъчна ли е наличността на продукта: Търговецът обявява намаление на търсен продукт, от който има много малка наличност. Продуктът се изчерпва в рамките на секунди, а потребителите не успяват да поръчатили да си го купят във физическите магазини.
- не се поддавайте на натиск: Избягвайте импулсивните покупки само заради отстъпки. Уверете се, че наистина имате нужда от продукта.
- бъдете готови за забавени доставки: При пазаруването на „Черен петък“ са натоварени не само търговците, но и куриерските дружества. Очаквайте сериозно забавяне на поръчките, понякога до 2-3 седмици.
- бъдете готови за опашки: Ако пазарувате във физически магазини, бъдете подготвени за големи опашки и сериозно чакане. Планирайте времето си, начините за придвижване и паркиране, за да не се превърне пазаруването в кошмарно изживяване.
Какво е важно да знаят търговците?
КЗП призовава търговците да спазват законовите задължения при обявяването на съобщенията за намаления, като например:
ОЩЕ: Проучване: Дали "Черният петък" е най-изгоден за пазаруване?
- да бъдат посочени стоките и услугите или групата стоки и услуги, за които е валидно намалението на цените;
- да бъдат обявени условията, при които се извършва намалението на цените;
- да бъде определен срокът, през който стоките и услугите се продават с намалени цени;
- съобщението за намаление на цените не може да бъде прилагано за период, по-дълъг от един месец и по-кратък от един работен ден.
- предишна цена е най-ниската цена на стоката или услугата, която търговецът е прилагал през период, не по-кратък от 30 дни преди датата на намалението.
- съобщението за намалението може да бъде представено по един от следните начини:
- чрез поставяне на новата цена до предишната, която е зачертана;
- чрез думите "нова цена" и "предишна цена", последвани от съответните суми;
- чрез посочване на процент на намалението, като новата цена се поставя до предишната цена, която е зачертана.
Ако сте внимателни и следвате съветите на експертите от КЗП, “Черен петък” би могъл да се превърне в нещо приятно, полезно и практично, каквато всъщност е и идеята за него.