Ние сме изправени срещу информационната война, която терористите водят със западния свят и не можем да се справим само с конвенционални средства. Това подчерта бившият вътрешен министър и бивш шеф на ДАНС Цветлин Йовчев в ефира на bTV.
Още: Най-важните новини за деня, 30 март 2025 г.
Още: Седмична прогноза за времето за 31 март - 6 април 2025 г.
„Ние все още се фокусираме върху последиците от терористичния акт, а не върху причините”, заяви той във връзка с вчерашния атентат в Лондон. По думите му една полицейска проверка в навечерието на атаката е щяла да покаже само, че бъдещите извършители имат редовни документи и вероятно няма причина да не управляват автомобила, с който след това ще връхлетят върху пешеходци.
Припомняме, че седем души загинаха, а десетки бяха ранени при нова атака в сърцето на британската столица, след като снощи бял микробус се вряза в пешеходци на "Лондон Бридж".
„Ние трябва да се борим срещу тази пропаганда, да ограничим техните възможности чрез мрежите. Посланията им не бива да стигат до хората, които са уязвими. Трябва да се изградят достатъчно сериозни механизми, които да подпомогнат сред тези групи хора да има информираност (…) да подпомогнем модернизацията на исляма, да помогнем на тези идеи, които не са опасни”, подчерта Йовчев.
Още: Прогноза за времето - 31 март 2025 г. (понеделник)
Още: На прага ли сме на ново екобедствие? Мъртва риба изплува от река Черни Лом
Той беше категоричен, че са ни необходими нов тип инструменти за въздействие върху застрашените от радикализация хора: „Източниците на информация трябва да имат друг профил, посланията трябва да са различни”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ямбол си взима последно сбогом с българина, загинал в Ивицата Газа
Йовчев отбеляза, че спецслужбите действат превантивно и ефективно, но естеството на работата им не предполага публичност. Той не приема и обвиненията на Цветан Цветанов, че МВР е било буквално разбито по времето на кабинета „Орешарски”.
„Това е човек, заради когото има 4 или 5 присъди в Страсбург. Доколко можем да вярваме на човек, който има такъв морал? Той не притежава необходимите знания и умения да оцени каквото и да било в министерството”.