В последно време се говори много за преход към устойчива градска мобилност, който да преодолее негативното влияние на транспорта върху околната среда и здравето на хората. Но освен възможностите, които предоставят новите технологии, този процес изисква значителни промени в социалните практики и поведението. Как може да бъде постигнат този преход? Чия отговорност е той?
Партньорите по проект ИНОЕЪР изработиха наръчник „131 идеи за овластяване в прехода към устойчива градска мобилност“. Целта му е да даде практически примери и предложения за местните власти, университетите и образователните институции и бизнеса, които определят „правилата на играта“ и формират взаимодействията и индивидуалните избори на гражданите. Представените примери се основават на проучване в София сред над 450 лица, 15 водещи компании и университети. Наръчникът е достъпен на български и английски език.
Авторите се надяват идеите им да насърчат, вдъхновят и предизвикат и други да се включат в процеса на овластяване с цел преход към устойчива и ниско въглеродна градска мобилност.
Проектът ИНОЕЪР е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Инициативата „Иновативни дейности за градско развитие”.