Язовир "Бели Искър" е неизправен и опасен, заяви на брифинг областният управител на София Иван Иванов. "Язовирната стена е компрометирана, а при нейното евентуално скъсване приливната вълна ще е над 20 метра и ще стигне до град Самоков и части от София" , предупреди той.
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Областната управа настоява за спешен авариен ремонт, който изчислява на стойност от между 60 и 70 млн. лева. За да започне ремонта обаче, са нужни промени в постановления на Министерския съвет, посочи още Иванов. Той вече е изпратил писма до ресорните институции и очаква бързи действия.
В момента концесионер на язовир "Бели Искър" е "Софийска вода", която е правила ремонти на съоръжението в периода 2000г. -2008 г. Концесията на "Софийска вода" изтича през 2025 г.
Припомняме, че преди около месец областният управител инициира среща, на която беше обсъден именно проблемът за състоянието на язовира. В срещата участваха депутати от област София от различни политически сили и представители на общината.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
„Не бих искал да всявам паника, в момента няма пряка опасност за язовира, но стената е сериозно компрометирана и се нуждае от спешен ремонт. В същото време ремонт не може да бъде извършен, тъй като яснота кой е субектът, който може и трябва да извърши ремонта – няма. Отговорността е размита между няколко институции след поредица от законови и нормативни актове през годините. Яз. „Бели Искър“ е едно от най-старите хидротехнически съоръжения у нас, но ремонт там е правен само веднъж. Осигурява около 20-25 % от питейното водоснабдяване на столицата и населени места от Община Самоков", каза тогава Иванов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Припомняме още, че през 2017 г. правата за управление са предоставени на Министерство на регионалното развитие и благоустройството. В края на същата година, тъй като част от „Бели Искър“ попада в границите на Национален парк „Рила“, е съставен акт за изключителна държавна собственост , която се управлява от Министерство на околната среда и водите“. През ноември 2018 г. правата за управление са предоставени на Областния управител на Софийска област. Пак през 2018 г. с решение на МС е определено Държавната консолидационна компания ЕАД да възлага ремонтите на язовирите. Следва ново решение на МС от 2020 г., с което „Български ВиК холдинг“ е определен да възложи изготвянето на технически проект за рехабилитация на я. „Бели Искър“.
Още по темата четете ТУК!