Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Искаме от ЕК поне 18 месеца отлагане за киселото мляко

12 май 2018, 09:00 часа • 9024 прочитания

Mежду 18 и 24 месеца дерогация за България ще поискаме от ЕК относно подаването на заявления за европейска защита на киселото мляко и други традиционни български хранителни продукти. Това каза земеделският министър Румен Порожанов в отговор на депутатско питане по време на парламентарния контрол.

За „Монитор“ той поясни, че въпросното отсрочване е необходимо, защото на българските производители на млечни продукти, имащи регистрация в нашето патентно ведомство тепърва им предстои да подават искания за защита на наименованията. По думите му става дума за 13 продукта като сред тях са традиционните - българско кисело мляко, българско бяло саламурено сирене (краве, овче и биволско), български кашкавал, лютеница „Първомай“.

Порожанов информира депутатите, че от 2007 г. досега в земеделското министерство са подадени 4 заявления за Защитено наименование за произход и Защитено географско указание за традиционно наши храни и 7 заявления за включването в европейския регистър на продукти с традиционно специфичен характер. „Два от продуктите - Горнооряховски суджук и Българско розово масло вече са вписани в европейския регистър като защитени географски указания. По отношение на храните с традиционно специфичен характер имаме вписани 5 продукта - филе „Елена“, луканка „Панагюрска“, роле „Трапезица“, кайзерован врат „Тракия“ и пастърма „Говежда“.

Останалите 2 заявление се разглеждат в момента на национално ниво за луканка „Троянска“ и суджук „Търновски“. Заявлението за защитено наименование за произход за „Странджански манов мед“, успешно премина националната процедура и беше изпратено за разглеждане от ЕК, която предложи редакция в него.

Следващият етап е публикация от страна на Брюксел на редактираното заявление в официалния вестник на ЕС за предоставяне право на възражение на ниво на ниво и ЕС и трети страни. Заявлението за вписване на месо от Източно-балканска свиня като защитено наименование за произход беше разгледано от МЗХГ и до групата заявители са изпратени забележки и се очаква техният отговор.

Относно другите 2 заявления за луканка „Троянска“ и суджук „Търновски“ съответните производители са в процес на анализиране на микробиологичните показатели на продуктите за да се обединят около общи параметри в заявлението“, обясни земеделският министър.

Той припомни, че българското кисело мляко няма защита по европейската схема, а по Закона за марките и географските означения, която е отделна и независима от тази на ЕС. По нея Патентното ведомство поддържа регистър, но становището на ЕК е, че държавите не могат да поддържат такава паралелна схема и за това министерството на икономиката е изготвен проект за промяна на закона.

С него ще се прекрати регистрацията на земеделските продукти и храни в държавния регистър. Порожанов уточни, че според европейското законодателство национална защита може да има за продукти, чиито заявления са преминали националната процедура и са изпратени за разглеждане в ЕК и засега на тези условия отговоря само „Странджанският манов мед“, но производителите му не са заявили искане за временна закрила.

Според министъра засега на тези условия отговоря само „Странджанският манов мед“, но производителите му не са заявили искане за временна закрила. „Министерството работи да не се допусне загуба на придобити права на продукти от държавния регистър, докато засегнатите храни като българското кисело мляко не се впишат в европейския“, каза още той.

Министърът добави, че освен да запазим марките трябва да запазим и качеството и припомни за подготвяната забрана в една мандра да се произвеждат млечни продукти и имитацията им с използването на хидрогенизирани растителни мазнини. По думите му всеки производител трябва да избере какво да прави.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес