На зазоряване в понеделник над 30 активисти на "Грийнпийс" успяха да проникнат на територията на АЕЦ Трикастен, намираща се на около 200 километра северно от Марсилия. Те опънаха огромни транспаранти с надписи "Трикастен: ядрен инцидент" и "Франсоа Оланд: президент на катастрофата?", предаде БГНЕС.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Според говорителката на френското подразделение на "Грийнпийс" Изабел Филип с акцията си природозащитниците искали да привлекат вниманието на обществеността към сериозните пропуски в производствената сигурност на ядрената енергетика. "Трикастен", по тяхното мнение, е една от най-рисковите ядрени централи във Франция и една от петте, които трябва да бъдат закрити бързо.
Около четири часа след проникването френските сили за сигурност успели да арестуват активистите, сред които имало французи, италианци, румънци и испанци. Други десетина все още се намират на територията на централата, локализирани са, но не са задържани. Арестуването е отнело малко повече време, тъй като някои от природозащитниците се били оковали с вериги за стълбове на територията на "Трикастен".
Според говорител на френските служби става дума за акция, целяща да привлече вниманието на медиите. Представителите на "Грийнпийс" не са успели да проникнат в "чувствителните райони" на централата, така че с действията си не са застрашили сигурността на централата, допълва Пиер-Анри Брандет.
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Френската икономика разчита сериозно на ядрената енергетика, доколкото действащите 58 АЕЦ осигуряват около 75% от електричеството на страната.
АЕЦ Трикастен влиза в експлоатация през 1980 година.
Още: Имени дни през март 2025 г.
Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас
Снимка: Архив