Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георги Костов за успеха на десанта в Балчик и Каварна през 1916 г. (ВИДЕО)

13 декември 2024, 17:35 часа • 468 прочитания

В днешното предаване "Видимо и невидимо: Изопачената история" Кънчо Кожухаров разговаря с капитан далечно плаване Георги Костов.

Гостът припомня, че след началото на Първата световна война Русия започва военни действия срещу България първо по море. Малко известен е фактът, че в периода май-октомври 1915 г. руските миноносци са навлезли 14 пъти в българските териториални води и са обстрелвали нашите брегове. Руското главно командване отдавна е изработило варианти и проекти за завземане на черноморските пристанища Варна и Бургас, като крайната цел е заветната руска мечта - завземането на проливите. България отказва доброволно да предостави пристанищата за руски бази. От друга страна Великобритания временно се обявява против тези руски проекти и това убеждава руското главно командване, че за да завземе пристанищата трябва да действа само със сила. По това време българският флот е незначителен по брой и отстъпва многократно по мощ на руския флот. Още: Доц. Стефан Дечев: Общовалидната истина за България и Северна Македония е възможна (ВИДЕО)

Подписаният през 1913 г. Букурещки мирен договор принуждава България да отстъпи на бившите си съюзници по-голямата част от Македония, на Гърция – Егейска Македония, а на Румъния – Южна Добруджа, т.е. градовете Балчик, Каварна, Силистра, Тутракан.

„На 1 септември 1916 г. България обявява война на Румъния и се открива т.нар. Северен или Добруджански фронт. Целта е „да срази коварния съсед, да осигури постигнатото с толкова жертви обединение на българския народ и да освободи от робство нашите братя в Добруджа“ – пише в Манифеста на цар Фердинанд. Целта е една: освобождението на Добруджа от румънска власт и обединението ѝ с България“, казва гостът.

Ролята на Русия

Георги Костов припомня, че през 1916 г. Румъния се присъединява към Антантата, Русия се отмята от своите договорености с България и на 27 август 1916 г. сключва Букурещкия договор, с който дава своята военна подкрепа на румънците, с което всъщност Русия обявява война на България. Румъния имала едно желание – нейните войски да маршируват в Велико Търново и София.

Цялата българска морска операция цели да се прекъсне връзката между руския флот и пехотните части на континента. Разработва се план, в който участват Българският военноморски флот, военновъздушните сили и бреговата артилерия. Всички те са много добре координирани в своите действия, което е един плюс за нашата военна наука тогава. „Общият брой на десантчиците достига до 745. Командването на флота провежда първата българска десантна операция с огромен успех, защото тя успешно е запазена в тайна до последен момент. Врагът е напълно изненадан от проведената внезапна българска атака през нощта и не успява да усети операцията, въпреки огромното си числено превъзходство по море. Българският флот не разполага с големи бойни кораби и тежка артилерия за да защити морския десант. Българският военноморски щаб компенсира тази недостатъчност със своята морска авиация и брегова артилерия.“ Още: Полк. о. з. Диман Георгиев: Имаме късмет, че сме в пакет с Румъния за Шенген (ВИДЕО)

„Българските военноморски сили дават своя принос с модерните прийоми, които използват в тактиката и след това са положени в основата на следващите бойни действия - по време на Втората световна война. За планираното овладяване на Балчик нашето морско командване използва най-модерните средства за добиване на необходимата разузнавателна информация, основаваща се на постиженията на тогавашната военна техника. Неприятелската отбрана около града се локализира чрез данни и сведения, получени от въздушното разузнаване и направените аерофотоснимки. При подготовката на десанта щабът на флота показва, че е способен да търси и намира иновативни методи и подходи за решаване на десантната операция, въпреки отсъствието на необходимата корабна артилерийска подготовка.“

Целият разговор на Кънчо Кожухаров с Георги Костов гледайте във видеото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес