45% от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а 23% от неуспехи в кариерата.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Това показва изследване на тема „Младите хора в България – ментални рискове, предизвикателства и перспективи“, проведено от изследователски център „Тренд“. Проучването е представително за младите хора на възраст 15-29 години, проведено е от 9 до 16 септември тази година сред 800 души по метода пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“, по поръчка на Сдружение „Мрежа за развитие на личността и талантите“.
ОЩЕ: Евростат: Българите напускат родния дом на 30 г.
"Произвеждаме едно тревожно поколение. Във възрастовата категория 15-19 години все още не се замислят много, но след 25-годишна възраст драматично голям процент от младите хора посочват, че финансовите проблеми са основното нещо, от което се притесняват. Няма такава тревожност за финансови проблеми в другите държави, каквато виждаме в България", коментира Евелина Славкова от „Тренд“.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Какво друго ги тревожи?
Липсата на стабилни лични взаимоотношения е друг страх, свързан с бъдещето, който посочват 20% от младежите, участвали в проучването. Младите хора в столицата са много по-тревожни, че не могат да създадат стабилни лични взаимоотношения в сравнение с хората в малките градове и селата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
В момента българските младежи най-много се страхуват да не се справят в училище и на работното място (27%), притесняват се за здравето си и от болести (26%) и да не разочароват семейството си (22%).
Страх от отхвърляне и изолация от приятелите посочват 15% от младите хора, сочи проучването.
"В България приятелите са изключително важна ценност", коментира Славкова.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
ОЩЕ: Тревожна картина за българските младежи показва международно изследване
При психологически трудности 58% от младежите отговарят, че търсят подкрепа в семейството, а 47% процента – при приятелите, показва изследването на „Тренд“.
Според данните, 25% от младите хора посочват, че се са се сблъсквали с физическа агресия, като този отговор дават по-често мъже, 21% – с агресия в интернет, 10% - с форма на домашно насилие, а 3% - със сексуален тормоз.
ОЩЕ: На кого се доверяват най-много младите в България? (СНИМКИ)
На въпрос какви форми на зависимости сте имали или имате, 37% от младите хора отговарят - алкохол, 24% - тютюнопушене, 15% - хранителни разстройства, 15% - хазарт/залози, 7% - трева, 4% - наркотици, 3% - хапчета, упойващи вещества, по 1% - стероиди и балони, показва проучването.
От проучването става ясно, че все още има стигма по отношение на това да ходиш на психолог и само 2% търсят специализирана подкрепа.
62% от младите хора посочват, че са оптимисти, 27% - песимисти и 11% не могат да преценят.
49% процента от младите хора посочват, че са необходими повече програми за психологическа подкрепа в училища и университети, а 40% искат строги мерки срещу онлайн тормоза и насилието.