Експерти: Столична община крие договори за външна юридическа помощ

23 април 2018, 10:30 часа • 5635 | прочитания

Заради делото за билета в София, но и поради множество сигнали на граждани, от гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт са подали официално искане по Закона за достъп до обществена информация, на което обаче не е отговорено. Това съобщават от инициативата в съобщение до медиите.

Още: Прогноза за времето - 23 април 2025 г. (сряда)

Още: Слънце, дъжд, градушки: Каква е прогнозата на Никол Станкулова?

От съобщението става ясно, че към Столична община има цяла дирекция, наречена "правно-нормативно обслужване" и дори на официалната интернет страница е записано, че функцията ѝ е да "Осъществява процесуалното представителство на СО пред съдилищата, арбитражите, особените юрисдикции и други независими специализирани държавни органи по производства, по които СО е страна."

"През м. април 2017 г., подадохме искане за достъп до обществена информация за броя и стойността на договорите за външна юридическа помощ на Столична община за периода 2015 - 2016 г. Отговор нямаме и към настоящия момент (април 2018 г.) А искането ни все още се намира при директора на същата тази дирекция г-жа Бисера Личева", коментира Георги Статков от инициативата.

От инициативата твърдят още, че наемането на външни адвокати, вместо използването на юрисконсултите на общината представлява двойно ощетяване на данъкоплатците с хиляди левове всяка година.

Още: Най-важните новини за деня: 22 април 2025 г.

Още: Тази нощ: Спират движението по част от магистрала "Струма"

Според експертите това има и друга страна - при евентуална загуба на дело срещу общината, гражданите, които се осмелят да търсят правата си в административния съд, по закон ще трябва да плащат адвокатски, а не юрисконсултски хонорари.

От инициативата считат, че освен ограбване на парите на софиянци, това е начин те да бъдат отказани да търсят правосъдие, рискувайки да заплащат много по-високи разходи ако загубят дело срещу общината. Освен това позицията им е, че изобщо юрисконсултите в общината не би трябвало да получават никакво допълнително възнаграждение, тъй като взимат така или иначе заплата от данъкоплатците/Столична община, работейки в цитирания правен отдел.

От инициативата настояват за публично обяснение на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова и ресорния зам. кмет Ралица Стоянова и отчет колко пари са били дадени за такава юридическа помощ в последните 10 години.

На 25 април 2018 г. от 14 ч. в Зала 3 на Върховния Административен Съд ще се състои заседанието по делото за билета от 1,60 лв. Делото бе спечелено на първа инстанция от граждани и граждански организации, но бе обжалвано от Столична община, а преди 2 седмици бе приета нова наредба, с която общината се опитва с процедурни хватки да заобиколи гражданското недоволство.

Още: Гуцанов попари надеждите за по-високи заплати в цял един сектор

Още: Променят движението в двете тръби на тунел „Железница“ на АМ „Струма“

Гражданите обаче продължават да настояват за оставките на вносителите на решението - общинските съветници от ГЕРБ Екатерина Йорданова и Зафир Зарков. Достъпът за граждани и медии е свободен. Делото е под номер 6417 от 2017 г. Адресът на съда е бул. Ал. Стамболийски 18.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес