Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт от преговорите с ПП: Трябва да върнем туризма на общините (ВИДЕО)

03 декември 2021, 14:38 часа • 2510 прочитания

Анализът на туристическия бранш към този момент е, че туризмът наистина страда много заради пандемията и така структуриран, както е в момента, единственото, което може да каже е, че има нужда от помощ. Това е обективен факт. Това каза в Студио Actualno Виолета Янкулова-Донева от политическото ръководство на формация ДЕН и преподавател по туризъм в Нов Български университет. На секторната група по туризъм, на която бях член при преговорите с ПП, обаче се видя нещо друго. Аз видях надежда за промяна.

Министерството на туризма (МТ) е едно от ресорните министерства, които акомулират брутен вътрешен продукт (БВП). Когато е стартирало Министерството на туризма, БВП от страна на бранша е 17%. В момента преди кризата е стигнал 13%, което е обективен измерител да се покаже, че това министерство не е управлявало добре сектора. И за да съм по-конкретна, бюджетът на МТ е около 20 милиона лв., от тях 17 млн.лв. отиват за маркетиране на нашия туристически продукт. Понастоящем също така ние правим нещо, което за мен е брутално лоша пазарна практика. Плащаме седящи места в самолет, за да получим туристи. Това е купуване на конкурентноспособност, както каза Кирил Петков.

В групата имахме 4 различни стратегии и визии за туризма. Разликите в тях не бяха много големи, не бяха и малки. От страна на Бсп се чуха масово исканията на българския туристически бранш и желанието те да бъдат компенсирани. Те наистина имат нужда от компенсация. Не говорехме за суми, защото форматът не предполагаше финансов разчет. Форматът беше свързан само с визия. Общото помежду ни е желанието туризмът в България да се промени. Да се създаде комплексен продукт, който да работи целогодишно, който да не бъде фокусиран върху масовия туризъм. Да се даде възможност на обществото да има самоинициатива. Да се базираме на ресурсите, които притежава страната ни, защото тя е много богата. Да се насочим към устойчив туризъм, което означава да използваме ресурса на природата си, но и да я опазваме, докато я използваме.

В нашата програма е записано, че ние трябва да обследваме ресурсите на България, да ги оцениме и да направиме програма, по която да е ясно каква точно леглова база трябва да построим около даден ресурс, за да не се получават тези изкривявания, на които сме свидетели. В нашата програма пише също, че трябва да преразгледаме концесиите, защото концесионирането на плажовете и на ски пистите, води до много лоши практики. Нашата идея е да върнеме туризма в общините, за да може хората да са свободни да проявяват инициатива. Записали сме още, че е необходимо да дадем възможност да се регистрират дадени местности или дадени комплекси във вид на курорт. Като нашата идея е по този начин да може туристическата такса да се приложи по друг начин и един човек, който се занимава с търговия в рамките на курортния комплекс да участва във формирането на тази туристическа такса така, че да остават повече пари в общините, които задължително да реинвестират обратно в курортния комплекс.

Ние трябва да маркетираме продукта си на съвсем друго място, да се стремим към по-високоплатежоспособни клиенти и по-комплексен продукт.

Ще има ли шанс и за по-малките туристически фирми и как ще се отрази въвеждането на зеления сертификат на бранша и сезона – отговорите във видеоматериала.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес