"Европейският парламент и Съветът най-накрая стигнаха до край в своите преговори. Имаме договорка за крайния текст, който да е на регламента за изкуствения интелект. Като Български център за нестопанско право 22 години се борим за това в актовете, независимо на какво ниво, да се споменават основните човешки права, демокрацията и върховенството на правото".
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
Това заяви Радина Банова-Стоева от Българския център за нестопанско право. Те са инициатори на кампания, която цели да насочи обществения фокус към темата за изкуствения интелект и необходимостта от регулация на системите, които ползват тази технология.
"Това, което ни радва, е, че когато говорим за високо рискови системи, които използват изкуствения интелект, ще е необходима предварителна оценка, какво въздействие имат върху основните човешки права", коментира още тя пред Bulgaria ON AIR.
Още: Изненадващи новини: Ето колко предприятия в България използват изкуствен интелект
Още: Най-важните новини за деня: 2 декември 2025 г.
Още: Силна геомагнитна буря причини сияния у нас
Регламентът е изключително важен за Европа и ще рамкира основни права на човека при взаимодействието му с изкуствения интелект.
"Исторически е, защото Европа заложи на това да постави себе си в центъра на регулацията, казвайки, че има хора, има граждани, те са важни и те ще бъдат крайните ползватели, и ако техните права не са защитени, корпорациите няма да има за кого да създават своите технологични постижения", поясни Банова-Стоева.
Още: КЗП се самосезира за вейпа, пушен от починалото 14-годишно момче
Още: Предложение: Регистрираме се на служебен адрес, ако нямаме имот или не живеем под наем
Кампанията chovek.ai има за цел по интересен и различен начин да представи правото на хората, свързано със системите за изкуствен интелект. Според Банова-Стоева е необходимо да се намери баланс при използването на изкуствен интелект, но не и напълно да се отричаме от него.
Тя поясни, че голяма част от творците използват тези системи за базови операции, които биха отнели твърде много време, но когато се един проект се нуждае от човешки почерк или човешки решения и преценки, изкуственият интелект не може да ни замени.
Още: Специализиран екип от армията унищожи мина край София (СНИМКА)
Още: Времето утре - 3 януари 2025 г.
Още: Bank of England: Изкуственият интелект крие рискове за финансовата система
"Доста творци вече ползват на ежедневна база изкуствен интелект. Такива системи са много отдавна част от живота ни, въпросът е на какво ниво и до каква степен на развитие" допълни Банова-Стоева.