Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавна помощ заради КОВИД - за принудителен неплатен отпуск и за родители

22 ноември 2021, 08:08 часа • 3463 прочитания

Все още действат две мерки за подпомагане специално заради коронавируса, макар че България не влезе в локдаун при четвъртата вълна на вируса, коментира в. "Сега".

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Мярка "Запази ме+"

Действа от 11 ноември. Това е мярката, по която се плащат компенсации за работещи, излезли в принудителен неплатен отпуск поради наложени ограничения заради епидемичната обстановка. Тези хора могат да вземат 75% от осигурителния си доход за юли. Тази подкрепа вече се полага и на самоосигуряващите се, чиято дейност е спряна заради извънредната обстановка.

Помощта е за срок от само 90 дни. Последното издание на мярката покрива неплатен отпуск, ползван между 7 септември и 31 декември. Кандидатстването вече е само онлайн, а компенсациите се изплащат от НОИ. Осигуреното финансиране е 100 млн. лв., а очакваният обхват - 60 000 работници, служители и самоосигуряващи се. Повече подробности - ТУК!

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Помощ за родители

Родителите на деца до 14 години, които не посещават училище, детска ясла или градина поради въведените противоепидемични ограничения, имат право на месечна целева помощ в случай, че са принудени да излязат в неплатен отпуск, тъй като не могат да работят дистанционно, нямат възможност да ползват платен отпуск и не са в болнични.

За семейства с едно дете размерът на помощта е равен на минималната работна заплата – 650 лв. За семейства с две и повече деца помощта е 150% от размера на месечната минимална работна заплата или 975 лв.

В случай, че дистанционното обучение е въведено за срок над 10 работни дни от месеца, помощта се получава в пълния ѝ размер. Ако ограниченията са за срок от 6 до 10 работни дни от месеца, за семейства с едно дете размерът на помощта е 325 лв., а за семейства с две и повече деца размерът на помощта е 487,50 лв. При въведени ограничения до 5 работни дни от месеца за семейства с едно дете размерът на помощта е 162,50 лв., а за семейства с две деца - 243,75 лв.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

При тази помощ има някои условия. Средният доход на човек в семейството трябва да е по-нисък или равен на 150% от минималната заплата или 975 лв. Това означава, че за да има право на такава подкрепа от държавата семейство с едно дете трябва да има общ доход до 2925 лв., а с две деца – до 3900 лв.

Право на такава финансова подкрепа имат родителите, които са останали без работа, но нямат право на обезщетение за безработица или неговият размер е по-нисък от 975 лв. Помощта може да се ползва и от самоосигуряващи се, които не могат да работят поради противоепидемичните ограничения.

Кандидатстването за тази подкрепа се прави най-късно до края на месеца, следващ този, за който са въведени ограничения. Тъй като училищата масово затвориха през октомври, то засегнатите родители трябва да имат предвид, че могат да искат компенсации до края на този месец. За ноември, разбира се, срокът за кандидатстване ще бъде до края на годината.

До момента от тази помощ са се възползвали 53 294 семейства, като тя действа малко повече от година - въведоха я след няколко неуспешни опита през септември 2020 г. За тази година бюджетът на мярката е 103 млн. лв.

Помощи за отопление - 300 лв.

Извън неволите на пандемията, традиционно се оказва помощ за енергийно бедни хора. Но право да я получат ще имат хората и семействата, които са получили отказ за отпускане на целева помощ за отопление за предстоящия зимен сезон поради превишение на определения диференциран доход с до 30 лева или поради неизпълнение на изискването за 6-месечна задължителна регистрация като безработни в дирекциите "Бюро по труда". За тях отпускането на помощта ще стане служебно и те няма нужда да подават отново документи.

От тази подкрепа ще могат да се възползват и хората, които отговарят на същите критерии, но не са подали документи в определения за това срок 31 октомври 2021 г. Диференцираният доход се определя според вида на семейството/домакинството и е описан в наредбата за целевата помощ за отопление.

Заявленията за тази помощ се подават до 23 ноември, като е възможно това да стане и онлайн. В заявлението се декларират доходите от април до септември, като към него трябва да бъдат приложени и служебни бележки за дохода. Препоръчително е кандидатите да посочат банкова сметка, тъй като сумата ще се изплати еднократно през декември.

За тази мярка правителството отдели 15 млн. лв., като се очаква с тези средства да бъдат подпомогнати 50 000 домакинства.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес