Паметникът на Бузлуджа отново ще бъде държавна собственост. Това става ясно от дневния ред на днешното заседание на служебното правителство.
В дневния ред е заложена точка за отмяна на решение №731 на МС от 2011 г., когато кабинетът „Борисов 1” прехвърли безвъзмездно собствеността на паметника. Така от държавен той се превърна в стопанисван от БСП. Партията обаче така и не се захвана с ремонта му. Явно това е и основната причина за връщане собствеността на държавата.
Отмяната на решението от 2011 г. е предложена от регионалния министър Спас Попниколов. Това предложение може да бъде тълкувано като предпоставка за бъдещи инвестиции на държавата в реконструкцията на комунистическия паметник. Интересното е, че през последните години странният рушащ се паметник привлича все повече туристи и се разпознава като една от основните забележителности сред чужденците.
Наскоро в традиционната си рубрика "Пътешествие" (Travel), CNN акцентира на нестандартната комунистическа архитектура в България и по-специално на монумента на връх Бузлуджа. Според изданието, полуразрушената вече сграда представлява "съветски извънземен кораб", което кореспондира с мнението на половината население на България. Не е пропусната и червената звезда, която украсява чинията.
Последно в публичното пространство бе представен проект, който лансира идеята Бузлуджа да се превърне в печеливша туристическа атракция чрез 70-метров панорамен асансьор. Зад идеята за осъвременяването на проекта застанаха авторът на монумента арх. Георги Стоилов, кметът на община Казанлък, на чиято територия е паметника, Галина Стоянова и арх. Дора Иванова от фондация "Проект Бузлуджа".
Монументът на връх Бузлуджа няма статут на паметник на културата и министерството не възнамерява да финансира ремонта му, обяви преди време министърът на културата Вежди Рашидов в отговор на въпрос от парламентарния контрол.