Евродепутатите Андрей Ковачев от ЕНП, Петър Витанов от С&Д, Илхан Кючюк от "Обнови Европа" и Ангел Джамбазки от ЕКР обсъдиха предстоящото пленарното заседание на Европейския парламент на специално онлайн заседание за журналисти.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Ангел Джамбазки заяви, че ВМРО винаги е била категорично против механизми, даващи оценка на държави в ЕС.
Той също така добави, че евросредствата трябва да бъдат контролирани и за целта е необходима европейска прокуратура. Това обаче не трябвало да се отнася само за България.
Джамбазки посочи и че ВМРО е против спасителния план, предвиждащ общ заем. "Грантовете предразполагат към корупция и са несправедливи. Те са скрита форма на подпомагане на икономиката на няколко големи държави за сметка на други", категоричен бе той.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
От своя страна Ковачев подчерта, че другата седмица ще е изключително важна за страната ни, тъй като основната тема ще бъде върховенството на закона. Той посочи, че ще бъдат поставени три въпроса, свързани с България. Ковачев заяви, че ще се обсъжда нов механизъм на ЕК и напомни, че в началото на тази година ЕП изрази мнение, че дава съгласието си за отпадане на механизма за сътрудничество и проверка, по който България и Румъния влязоха в ЕС през 2007 г. Следващата важна точка, която евродепутатът открои, е свързана с изявлението на Комисията и Съвета по отношение на върховенството на закона у нас, а третият аспект и включването на критерия "върховенство на закона" в следващата многогодишна финансова рамка и Фонда за възстановяване.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Основният елемент е крайните бенефициенти на европейските средства да не пострадат от това, че едно правителство не си е свършило работата или има сигнал за корупция, поясни Ковачев.
Относно закона "Магнитски" той подчерта, че ЕНП е подкрепил идеята ЕС да има инструмент, който да санкционира авторитални режими и хора, свързани с погазването на правата на човека.
Ковачев категорично отрече някой от ЕНП да е подкрепил проекторезолюцията на Комисията по граждански свободи на Европейския парламент (LIBE), която по негови думи е "ляв текст".
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Витанов пък посочи, че в резолюцията има текстове, които безспорно говорят за нов тип отношение на европейските ни партньори към управлението у нас. Той опроверга думите на Ковачев, заявявайки, че това не е "левичарска" нито "комунистическа" резолюция, а е плод на консенсус между отделните политически семейства.
Витанов поясни, че С&Д ще продължи да работи заедно с ГЕРБ за отменянето на традиционния механизъм за наблюдение. За разлика от управляващите обаче те считали, че този механизъм сам по себе си е дискриминационен, тъй като засяга само 2 държави и не е довел до необходимата промяна. Той бе категоричен, че такъв механизъм е необходим, но той трябва да е по-всеобхватен, а не да засяга само България и Румъния.
Илхан Кючюк пък поясни, че по отношение на предстоящия дебат в ЕП за страната ни България не прави изключение, тъй като такива дебати е имало и за Испания, Унгария, Полша. Това не е дебат срещу българските граждани и държава, а дебат, който се води за принципи, залегнали в договорите на ЕС и скрепени с наказателни санкции, подчерта евродепутатът.
"Защо ни е дебат, ако той не променя положението в България? Защо ни е резолюция, ако тя не се приема от българското общество?", запита той.
По думи на Кючюк е много важно финалната оценка на резолюцията да не е иделогически обвързана. Той обясни, че целта на документа е да промени ситуацията в държавата. "Ако позицията на ЕП не се приема от повечето граждани, тя не е успяла да постигне целите си. Затова трябва да е фактологично вярна и балансирана, за да се ползва с доверие от българските граждани и партии", посочи той.
Кючюк изрази опасение ЕС да не се превърне в съюз, който санкционира, тъй като тогава страните членки ще изпадат в този вътрешнополитически дебат за дълбоките разделения. По негови думи ЕС има интерес за унифицирани правила, които да важат еднакво за всички.