Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чинар на повече от 500 г. в центъра на Асеновград събира под сянката си хора и до днес

23 ноември 2020, 07:11 часа • 15047 прочитания

Защитени са общо 29 вековни и забележителни дървета, разположени на територията на Биосферен парк "Червената стена" в община Асеновград. От тях 26 са източни чинари. Два са летните дъба в землището на село Козаново. Има и един полски бряст в квартал "Долни Воден". Защитените чинари в самия Асеновград са три на брой.

Един от тях се намира в центъра на града - пред Историческия музей. Той е на възраст над 500 години. Височината му е 25 метра, а обиколката на ствола - 3.6 метра. Другият чинар е израснал в квартал "Долни Воден" - в местността "Камара". Възрастта му е над 300 години. Дървото е с височина 25 метра и обиколка на ствола - 7 метра. Третият чинар също е "Долни Воден" - в центъра пред кметството. Той е на възраст над 300 години, с височина - 20 метра и обиколка на ствола - 3,17 метра.

19 броя чинари са обявени за защитени в местността "Свети Пантелеймон" на село Долнослав през 1983 г. Тяхната възраст е между 250 и 800 години, а обиколката на стволовете им се разпростира от 2.50 метра до 5.50 метра. В землището на село Бачково има три защитени чинара. Единият се намира до входа на Бачковския манастир. Два броя са разположени в двора на "Аязмото" - местността "Клувията". Вековен чинар над 500 години има и в центъра на село Червен, в близост до кметството. За да се запази едно от последните естествени находища на източен чинар в България е обявена защитена местност "Чинар дере", обясни за Actualno.com екологът доцент доктор Цено Петров. Мястото се намира североизточно от село Тополово - по поречието на река Тополовска. Доцент Петров съобщи, че естествено находище на източни чинари в община Асеновград има и в долината на река Чепеларска - от ВЕЦ "Асеница 1" до северните покрайнини на града. В Асеновград има още няколко вековни чинара, но те не са обявени за защитени. Разположени са до бившето кино, до чешмата при ВиК - Асеновград, до джамията при противопожарната служба, в околностите на бившата кръчма "Чинара" - "Бако Динчо".

"За сега няма регистрирани посегателство на вековните чинари", посочи Петров. Опазването на защитените вековни и забележителни дървета е регламентирано в Закона за биологичното разнообразие. Според него, за защитени се обявяват отделни вековни и/или забележителни дървета във или извън населени места, които имат определена научна, културна или естетическа стойност. За обявяването им за защитени е необходимо съгласуване със собствениците на имотите, в които се намират дърветата, които са отговорни за стопанисването и опазването им. Забранява се изкореняването, отсичането, кастренето или унищожаването и увреждането по друг начин на дърветата, обявени за защитени. Контрол по стопанисването и опазването на защитените вековни и забележителни дървета в Пловдивския регион се осъществява от РИОСВ - Пловдив.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес