Доклад на Министерството на труда и социалната политика за равнопоставеност между половете за пореден път разкрива, че България сериозно изостава в този критерии, залегнал в Договора за Европейския съюз, който има задължителен характер за страните-членки.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Българката получава по-ниско възнаграждение, по-ниска пенсия, а в същото време има по-висока застрашеност да я сполети загуба на работата. Това са само част от изводите, които могат да се направят от данните в документа, който започва с посланието: „Да виждаш нещата такива, каквито са, е лесно. Силата е в това да можеш да ги промениш”.
През миналата година България прие и Закон за равнопоставеност на жените и мъжете, чието приложение, засега не е широко разпространено.
Социалното министерство отчита, че безработицата у нас трайно намалява, както при жените, така и при мъжете. Безработните жени запазват преобладаващия си дял в общия брой на безработните лица, регистрирани в Бюрата по труда. За 2016 година дяловото съотношение между безработни жени и мъже е 55% срещу 45%. Средно месечно у нас има около 150 000 безработни българки.
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
През миналата година у нас е имало близо 2,2 млн. пенсионери, от които над 1,2 млн. са били жени, а мъжете над 900 000. Средният изплатен размер пенсия на пенсионер през 2016 г. е бил 332 лв., като мъжете-пенсионери са получавали средно по почти 400 лв., докато при жените-пенсионерки тя е била 285 лв, информира БГНЕС. В същото време вече има компании, които предлагат кредит за пенсионери.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Проучване е установило, че жените получават по-ниска месечна заплата в сравнение с мъжете – 630 лв. срещу 715 лв. нетно. Жените със заплати до 500 лв. представляват 43,8%, докато при мъжете този дял е значително по-малък 36%. С работна заплата от 1000 до 2100 лв. са 11,3% от жените, докато при мъжете този дял е 23%.
По отношение на осигуряването на равна степен на икономическа независимост по данни на Министерство на туризма секторът на хотелиерството и ресторантьорството и у нас се характеризира със сериозни проблеми в тази посока. Средната работна заплата на жените в “хотелиерство и ресторантьорство” е с около 19% по-ниска спрямо тази на мъжете.
Докладът за равнопоставеност на половете разкрива, че не само в България има сериозен дисбаланс по отношение на доходите при жените и мъжете. Днес жените са 60% от завършилите висше образование в ЕС, но мъжете превъзхождат числено жените на ръководни позиции във фирмения сектор в ЕС. По данни на Министерство на икономиката жените, които са собственици на фирми у нас са 40 000, а 18% от тях са собственици на големи предприятия. За сметка на това, проучване на “Блумбърг” установява, че 70% от потребителските разходи в световен мащаб се контролират от жените.
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Оказва се, че от мерките за равнопоставеност между половете не се възползват единствено жени, но и мъже. По данни на Националния статистически институт през 2016 г. са изплатени 7 189 обезщетения на мъже за територията на цялата страна за отглеждане на малко дете.