Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е в престижна класация на водещите дестинации за посещение през 2024 година

26 октомври 2023, 20:42 часа • 1411 прочитания

Популярният туристически пътеводител Lonely Planet включи България, и по-точно Дунавския лимес, сред препоръките си за пътувания през 2024 г., сочи сайтът на организацията. 

Още: Полк. о. з. Диман Георгиев: За да растеш в йерархията на българските служби, трябва да си заявил проруски пристрастия (ВИДЕО)

Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха

Поредица от драматични крепости и селища по древната граница на Римската империя, Дунавският лимес е номиниран за включване в списъка на ЮНЕСКО за световното наследство през 2024 г. Макар че защитата на световната организация ще обхване забележителности в четири държави, българският отрязък е може би най-впечатляващ, тъй като до много от местата може да се стигне с колело или по пътека, която следва течението на река Дунав до Черно море, а всеки може да ги посети безплатно, препоръчва Lonely Planet.

Още: България е най-предпочитаната дестинация за полските туристи през 2023 г.

Изданието отличава най-вече крепостта "Баба Вида" във Видин и продължаващите археологически разкопки по римското пристанище "Сексагинта приста" край Русе. Пътеводителят подрежда българските древности в категорията "стойност", в която попадат също така Полша, американският Северозапад, френската област Нормандия, Египет и други. Пътеводителят освен това поставя Дунавския лимес на първо място сред препоръките си за пътуване през април, точно преди френската столица Париж и Никарагуа, предаде БТА.  

Още: Времето утре - 16 януари 2025 г.

Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре

Водещите десет страни в препоръките са Монголия, Индия, Мароко, Чили, Бенин, Мексико, Узбекистан, Пакистан, Хърватия, Сейнт Лусия, а водещите десет града - Найроби (Кения), Париж (Франция), Монреал (Канада), Мостар (Босна и Херцеговина), Филаделфия (САЩ), Манаус (Бразилия), Джакарта (Индонезия), Прага (Чехия), Измир (Турция), Канзас Сити (САЩ). 

Още: Над 2,5 млн. туристи са избрали дестинация България от началото на май

Още: Изгонената от Пеевски агенция по инвестициите се нанесе в "София Тех Парк"

Още: Kaufland кани децата на Варна на неделен куклен театър

Под Дунавски лимес (от латински limes - граница) се разбира границата на Римската империя по река Дунав с прилежащата фортификационна система, която е съставлявала външния отбранителен пръстен на империята. Той е основан от императорите Домициан и Траян.

Първоначално той се е разпростирал от горното течение на Дунав в днешна Австрия, Унгария, Словакия, Сърбия до долното поречие на реката между днешна България и Румъния, която е и граница на римската провинция Мизия с Дакия. През 488 година лимесът по горното течение на Дунава е изоставен. По долното течение той продължава да съществува до идването на прабългарите.

Още: Кои са най-любимите летни дестинации на българите?

Отбранителният район има за цел да ограничава и спира варварските нашествия от север и изток (славяни, даки, авари, хуни, готи и прочее) и се е състои от множество крепости, разположени по поречието на река Дунав.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес