Всяка година източваме цял язовир, за да може Гърция да полива. Това стана ясно от думите на бившия министър на околната среда и водите Емил Димитров в сутрешния блок на БНТ за безводието в България. Той визира един от най-големите български язовири. Става въпрос за язовир „Кърджали“, който по думите му се източва всяка година, за да може Гърция да полива.
"Те не са си сложили язовир, а един бент“, добави още Димитров. Той обясни, че същевременно всяка година от май до септември България отпуска вода на Гърция, за да може да те да поливат, като до лятото ще пуснем 400 млн. кубични метра за южната ни съседка.
Според него тези количества вода гърците не ги интересуват, защото не са си направили язовир и водата изтича в морето. Той добави още, че България няма язовир по река Места. „Всичката вода им даваме. Няма лошо – ние не можем да върнем реката назад“, отбеляза Димитров. ОЩЕ: Без питейна вода в басейните на хотелите: Гърция готви забрана
Никой не чисти реките, според него
„Никой не чисти реките. Като дойде един голям порой, ще стане като в Карловско. Няма общински съвет, който да даде пари да си чисти реката в района“, коментира Димитров. Според него това няма такъв кмет, защото той е научил, че някой друг кмет е успял да изпроси пари от бедтвия и аварии.
Според него възложеното от премиера да се проверят язовирите и реките, се прави всяка пролет и нещо рутинно.
Стои ли на резервната скаймека?
Отговаряйки на въпрос, Димитров отрече да е на резервната скамейка за министър на околната среда, като отбеляза, че разликата между него и „човека отсреща“ е три цистерни с алкохол. "Преди мен министърът беше задържан ивкаран в следствения арест - невинен, за щети, вреди и злоупотреби с един язовир, извършени от други хора. Унищожиха човека. Мен ме сложиха като жертвено агне", каза още Димитров.
Той отбеляза, че има самочувствието, че се е справил с водната с криза, а срещу него стоят хора, които са направили три кризи, но не визира кого има предвид. ОЩЕ: Желязков предупреди министрите за потенциални наводнения и природни кризи