Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

БАБХ обясни защо умъртвяват прасетата в Николово с пожарникарска пяна

22 юли 2019, 21:30 часа • 12814 прочитания

Във връзка с публикации от днес, 22 юли, в социалните мрежи и медиите, свързани с огнищата на АЧС в страната и мерките, които се предприемат за ликвидирането им, БАБХ предоставя отговори на поставените въпроси, информират от пресцентъра на агенцията.

Още: Чака се засилен трафик около границите и вътре в страната на 5 януари: Къде да внимаваме?

Още: Кой има имен ден днес, 5 януари 2025 г. Честито!

Ето и въпросите, на които отговориха от БАБХ:

Въпрос 1 – Каква е официалната позиция на БАБХ относно умъртвяването на заразените животни в свинекомплекс „Николово“?

Ако умъртвяването е с ток, защо в свинекомплекса се умъртвяват животни с пяна от пожарната (прилагам снимки)? Това ли е хуманното? Умъртвяването на свинете се извършва при спазване изискванията на Регламент 1099/2009 относно защита на животните по време на умъртвяване. Според Регламента евтаназията на животното трябва да бъде възможно най-бързо, за да не се удължава периода на страдание. Използва се висока концентрация на въглероден диоксид, която гарантира бързо и ефективно умъртвяване на животните, под формата на сух лед. За свине се използва минимална концентрация от 80% въглероден диоксид. Предвид факта, че въглеродният диоксид е газ, който изисква уплътнени помещения за да се предотврати неговото изтичане, а това не може да се осигури в наличните помещения, и с цел предпазване на хората, участващи в процеса, сухият лед се покрива с пяна, която да го задържи в непосредствен контакт със свинете. Пяната задържа 99% от въглеродния диоксид от изпаряването на сухия лед и покрива животните. Обширни изследвания на метода за умъртвяване с използване на пяна с азотен газ при прасенца е започнал на 1 януари 2013 г. в Изследователския център по свинете в университета Wageningen, Холандия. Това изследване доказва, че животните са в безсъзнание за кратко време и умират поради липсата на кислород. И животните не трябва да страдат от стрес или болка от метода. Проучване с домашни птици вече показа, че това е постижимо. Работата с пяна подпомага и процеса на дезинфекция, тъй като съдържа повърхностно активни вещества.

Още: Прогноза за времето - 5 януари 2025 г. (неделя)

Още: Най-важните новини за деня: 4 януари 2025 г.

Въпрос 2 – Защо не се използват наличните инсинератори и къде са те? Защо само се подписват анекси за още пари с фирмите?

Използването на инсинератори ще удължи времетраенето на процеса по обезвреждане на заразените трупове и биологичните маси. В случай на Африканска чума по свинете, най-удачния метод се явява загробването.

Въпрос 3 –Къде ще се загробват умъртвените животни? Защо не се изгарят в екарисаж? С какви превозни средства ще се извозват и не трябва ли те да са херметично затворени?

Транспортирането на заразени трупове и материали би създало риск за разпространение на заразата. По тази причина се прилага метода на загробване като метод за обезвреждане. Мястото на загорбване е строго определено с компетентните органи, като това не представлява риск за допълнителна контаминация на околната среда.

Още: След смъртта на младо момиче: Нов протест блокира пътя Кюстендил-София

Още: Кой има имен ден днес, 4 януари 2025 г. Честито!

Въпрос 4 – Извършена ли е проверка на изнесеното в търговската мрежа от свинекомплекса месо и за какъв период назад?

Приложени са изискванията на Наредба № 102 за мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта АЧС, в случай, на официално потвърждение на болестта, с цел превенция от вероятното разпространение на вируса. Извършва се проследяване и преработване под официален надзор на добитото месо от прасета, заклани през периода на вероятното влизане на болестта в свиневъдния обект. В изпълнение на изискването на Наредба 102 БАБХ извърши проверка на свинекомплекса за насочените през последните дни прасета за клане. Всяко насочване на пратка свине за клане е съпроводено с протокол от лабораторно изпитване от живите животни с отрицателен за АЧС резултат.

Въпрос 5 – Проверяват ли се фуражите, внос от други страни?

Фуражните заводи в страната са под официален контрол на БАБХ. Вземат се проби за гарантиране безопасността на фуражите и здравния статус на животните. Съгласно законодателството се извършва документална проверка на всеки един компонент, който влиза в състава на фуражите.

Въпрос 6 – За какъв период ще се унищожат всичките 17 000 прасета от свинефермата и няма ли по-бърз, хуманен и ефективен метод?

Мерките за ликвидиране на огнището (умъртвяване на животните, загробване, почистване и дезинфекция) се изпълняват максимално бързо и без забавяне.

Въпрос 7 – Каква е европейската практика в такива случаи и използвана ли е пяна за масово умъртвяване на животни в друга държава членка на ЕС?

Всяка страна членка използва методи за умъртвяване на животни в зависимост от ресурсите си и националната ситуация, но съобразно изискванията на ЕС законодателството и всички методи, които са одобрени и международно признати като стандарти на Световна организация по здравеопазване на животните, какъвто е и случая в България.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес