Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Археолози изследват уникален античен комплекс, подобен на Перперикон и Татул

19 юни 2016, 15:37 часа • 5380 прочитания

Уникален античен религиозен комплекс, защитен от крепост от римско време, изследват археолози в местността "Хасара" до село Ангел войвода. Комплексът от IV-VI век преди Христа е подобен на Перперикон и Татул.

Ръководител на екипа е доцент д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей на БАН. Експедицията е финансирана от община Минерални бани. 

Окрита е римска крепост, основата на църква и добре запазен олтар. 

"Едно укрепено селище, с площ около 6-7 декара. Една много изявена крепостна стена от късноантичната епоха и на самия изявен скален връх. Засега се натъкнахме на една късноримска и късноантична църква, от периода на IV-V век", обясни докторантът от БАН Николай Русев пред БНР.

"Досега открихме няколко монети, керамика, мраморни фрагменти, железни фибули. Също така има открито прозоречно стъкло, което говори, че църквата най-вероятно е била с прозорци. Широка е към пет метра и дълга между 15 и 20 метра", каза той.

 Снимка: БГНЕС

Светилището на крепостта "Хасара" може да стане културно-исторически обект с национално значение. 

Снимка: БГНЕС

Според ръководителя на екипа д-р Здравко Димитров олтарът може да се реставрира, понеже е добре запазен. Църквата е от края на IV-V век, когато е най-ранният период от приемането на християнството, смята археологът, цитиран от БГНЕС.  

Открит е и огромен каменен диск, за който се предполага, че е слънчев часовник. 

Тракийският античен комплекс край с. Ангел войвода е огромен по размери, тепърва предстои разкриването му, но това е свързано с много работа през следващите години, каза доц. Здравко Димитров. 

За първи път професионалните разкопки на този комплекс са започнали на 30 май тази година. Поех предизвикателството, понеже имах информация за обекта от кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер, обясни доц. Здравко Димитров.

Освен екипа от трима археолози, в разкопките участват местни хора от Минерални бани и от близките села. Достъпът до тракийското светилище е изключително труден. Пътят до него е на разстояние от около 5 км от с. Ангел войвода в силно пресечена местност. Експедицията ползва за транспорт руски военен камион от времето на Студената война - УАЗ. Никакъв друг джип или автомобил не е в състояние да вземе стръмното трасе, убедени са археолозите. УАЗ-ът е на Общинското Горско стопанство в Национален курорт Минерални бани.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес