Нежеланието да се реагира на указанията от управляващите е специфичен феномен за българите, заяви акад. Богдан Петрунов пред btv тази сутрин.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Ще продължим да се гърчим с години, ако продължим така. За мен това е необяснимо", посочи той.
Акад. Петрунов отново призова за задължителна ваксинация за определени ключови сектори, както вече се прави в някои държави по света – учителите, здравните и транспортните работници, пожарникари, въобще всички, които работят в непрестанен досег с други хора.
Според Петрунов ваксините изграждат добър имунитет до 12 месеца след поставянето им като имунитетът, създаден от тях е по-добър от естествения, тъй като е по-концентриран и по-целенасочен. Създадените от ваксините антитела атакуват по-мощно коронавируса. Затова неговото мнение е, че преболедувалите също трябва да бъдат ваксинирани.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Според акад. Петрунов всички ваксини срещу COVID дават сравнително висока защита. Освен това те пазят и от други сходни вируси, притежаващи подобни на коронавируса характеристики, но, разбира се, в много по-ниска степен. С ваксините се създава трениран имунитет, който реагира по-качествено на срещата с вируса, добави академикът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
На въпрос за смесването на различните ваксини Петрунов заяви, че това вече се прави на много места по света и е с доказано положителен ефект.
Новите варианти на вируса все още не са добре изучени, данните за Ламбда засега са малко, но еволюцията на вирусите е нормален процес и именно затова е нужна имунизацията, посочи още той. По думите му тя намалява възможността на вируса да мутира.
По отношение на децата Петрунов коментира, че до момента МОН се справя добре. Предложеният от просветното министерство вариант за присъствено начало на учебната година с последващо преминаване към дистанционно обучение при необходимост е най-добрият в тази ситуация. Ротационното обучение е най-доброто според новите данни, посочи той.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Децата са много важен обект на имунизация според Петрунов и той призова тези над 12-годишна възраст да бъдат ваксинирани.