Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Абсурд в "бонус-малус" - изрядни шофьори ще бъдат товарени с по-висока "Гражданска отговорност"

07 ноември 2018, 08:00 часа • 16729 прочитания

25% по-евтини полици "Гражданска отговорност" за примерните шофьори и до 400% по-скъпи за перманентните нарушители на пътя - това предвижда наредба за коригиране на базовите тарифи за "Гражданска отговорност", която Комисията за финансов надзор (КФН) обяви за обществено обсъждане, пише в. "24 часа".

Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)

Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.

Този принцип, известен като системата "бонус-малус" обаче ще заработи реално една година след приемането ѝ. Тя разделя всички шофьори и автомобили в 20 класа - включително шофьори, които нямат регистрирано в България МПС. Базовият клас е 8-и и за него ще важи цената на полицата, обявена от съответния застраховател. Такъв клас получават автоматично всички шофьори, всички собственици на коли и всички автомобили.

Възниква обаче въпросът как така и автомобил ще бъде включван и какво се случва, ако някой купи "автомобил-джигит". Освен това - какво става и в случаи със служебен автомобил, когато колата се шофира от повече от един човек? Съгласно текстовете в наредбата, няма да има регистрация по "бонус-малус" на МПС, които са собственост на държавата и общините. Какво става и ако шофьор-джигит регистрира колата на името на роднина, който не шофира - например на баба си или дядо си? Отговорът на последния въпрос - малус ще има и за собственици на коли, независимо дали са шофьори или не.

По думите на зам.-председателя на КФН Владимир Савов пред Нова телевизия, който отговаря за сектор "Застраховане", ако изряден шофьор купи автомобил с лошо досие, поема тежестта на автомобила. Според Савов трябвало шофьорите да внимават каква кола си купуват, както и че можело автомобилът да е с лошо досие, защото е в лошо състояние, бил е неизправен и затова е имало нарушение с него. Или с примери - ако си купиш кола, която е 20-ти клас т.е. 400% по-скъпа от базовата "Гражданска отговорност" и караш една година изрядно, "бонусът" ще е, че застраховката ще ти е "само" 370% по-скъпа. За да станеш напълно изряден, с най-евтината "Гражданска застраховка", ще трябва да минат 20 години в изрядно шофиране! Не трябва да се купуват такива коли, подчерта зам.-председателят на КФН, който поясни, че и продалият шофьор щял да си остане с "лошия малус". Справка какъв е автомобилът щяло да може да се прави на сайта на Гаранционния фонд на застрахователите.

Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия

Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)

На директен въпрос кой има интерес от такова нещо - да бъдат товарени съвестни шофьори, Савов не отговори.

Оказа се и, че относно случаите на коли, карани от повече от един шофьор, се гледало първо лошото, а не изрядното - например служебни автомобили.

Схемата

Бонус класовете, които ще носят поевтиняване, са от 1 до 7. Максималното намаление от цената на полицата за безрисково шофиране ще стига до 25% от базовата цена.

Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци

Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.

Малус класовете т.е. тези за правещите повече нарушения на пътя, са общо 12 - от 9 до 20. По тях ще се определя цената на застраховката за водачи, които шофират рисково и имат един или повече инциденти. Увеличението на цената за тях ще стигне до 400%, или 5 пъти спрямо базовата цена.

Ако за 1 година от въвеждането на системата, т.е. от 2020 г., водач или собственик няма нарушения, преминава в следващ клас и започва да получава поощрения през цената. След достигане на максималния клас бонус точките не се натрупват.

Регистрирането на всеки отделен инцидент се оценява по специална таблица и води до начисляване на съответен брой наказателни точки. Нарушенията, които носят малус точки, са класифицирани в 7 категории, в зависимост от тежестта им. Най-леките са в първа категория и носят 1 наказателна точка. Такова нарушение е превишаването на скоростта с 10 км/ч в населено място, както и да караш с от 10 до 30 км./ч по-бързо от разрешеното извън населено място. Превишаване на скорост с 31-50 км извън населено място води до 2 наказателни точки. Който шофира със скорост над разрешената или причини имуществени вреди до 300 лв., получава 3 наказателни точки. Неразрешено изпреварване, както и превишаване на скорост с над 50 км в час трупат 3 или 4 точки в зависимост от това дали са в населено място или извън него. Цели 7 стават наказателните точки при управление на автомобил след употреба на алкохол, отнемане на предимство, опасни маневри, неспазване на дистанция, както и хулиганско поведение при шофиране. 10 наказателни точки ще носи умишлено причиняване на значителни имуществени вреди, телесни повреди, както и наличие на алкохол в кръвта от над 1,2 промила. Всички тези нарушения трябва да са установени с влязъл в сила акт или наказателно постановление.

Информацията за нарушенията застрахователят ще взема от системата на КАТ.

Поевтиняването или поскъпването на полицата зависи от наказателните точки. При 1 коефициентът, с който се поевтинява полицата, е 75%, при 2 - 76%, при 3 - 77%, при 4 - 78%, при 5 - 79%, при 6 - 80%, при 7 - 90%. До 8 наказателни точки дават 100%, или нормалния размер на цената на полицата. След тях обаче започва оскъпяване, което е по-стръмно - от 9-и до 20-и клас, както следва: 110%, 120%, 130%, 140%, 150%,160%, 190%, 220%, 250%, 280%, 310%, 340%, 370% и 400% .

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес