Всеки иска килимът в дома му да е красив и мек. Но внимавате ли каква е материята? Тя може да се окаже много по-важна от външния вид, защото от качеството на влакната зависи колко дълго ще изглежда добре и колко лесно ще се почиства вашият килим.
Прочетете нататък, за да откриете плюсовете и минусите на различните видове килими.
Полиамид (найлон)
Най-често срещаните тъкани се произвеждат от полиамид. Това е синтетична материя, която е мека, здрава и доста устойчива на изтъркване. Цветовете се запазват дълго, дори когато слънцето грее право в тях. Петната се премахват лесно, тъй като не попиват дълбоко.
В такива килими трудно виреят мухъл и плесен. А ако се грижите добре за тях, могат да понесат интензивно използване до около 15 години. Ето защо се смятат за най-издръжливите варианти.
Полиестер
Полиестерните килими можете да намерите и под името PET. Любопитен факт е, че са произведени от рециклирани пластмасови бутилки – това определено е грижа за природата. И е лесно да откриете разнообразни модели и разцветки от тях. Но еластичността на влакната не е много добра, така че те слягат и се деформират, ако върху тях стоят мебели или минават твърде много хора. Също така ще ви бъде трудно да отстраните мазни петна от тях.
Но добрите новини са свързани с бюджетната цена и с живите и свежи цветове, които са и доста трайни.
Полипропилен
Полипропиленът се среща и под името олефин. Това също е изкуствена материя, но малко по-твърда от предходната. Ето защо се използва по-често в търговски помещения, но съществуват и модели за домашна употреба. Полипропиленовите могат да заместят синтетичната вълна. Но не са толкова еластични, колкото полиамида, и вероятно ще забележите, че зоните под мебелите са загубили обема си след време.
Тази тъкан е устойчива на петна, но попива масло и мазнина, като така може да събира мръсотия. Но има как да се почисти лесно, дори с белина в определени случаи. Все пак прочетете указанията на етикета, преди да го направите.
Акрил
Това е името на т. нар. синтетична вълна. Килимите от акрил имитират добре усещането и визията на вълната, но на доста по-добра цена. Тук получавате същата липса на статично електричество и избледняване, както и приятна мекота.
Не е добра идея да ги поставяте в зони с голям трафик, тъй като не са много издръжливи. Но петната се чистят лесно, което е добро предимство. Тази материя не задържа влага, така че няма да развие мухъл.
Вълна
Килимите от вълна са луксозни – меки, много здрави и приятни на допир. В натуралните суровини понякога не се влагат химикали и добавки, което е много подходящо за хора с алергии.
Но за да се наслаждавате на хубави и трайни цветове, ще трябва да потърсите добро качество. Освен това, в тях могат да се развият мухъл и плесен, които се хранят от органичните вещества. Затова е по-добре да не се поставят във влажни помещения.
Ако изберете килими от смес от вълна и акрил, ще получите предимствата и на двете тъкани, но на по-ниска цена.