Три месеца след трагичната гибел на подп. Валентин Терзиев, който загина със своя верен изтребител МиГ-29 във водите край Шабла при учение с подвижна цел, в нощта при височина под 3000 метра, Военновъздушните сили отново са мобилизирани на тренировки - пак там, около лобното място на покойния ас. От днес там се извършват експериментални и съвместни бойни стрелби по въздушни и морски мишени. Основната цел е да се усъвършенства взаимодействието между формированията за противовъздушна отбрана от Българската армия за осигуряване на въздушния и морския суверенитет на страната, както и координацията между държавните институции в операция за контрол на въздушното пространство, уточняват от военното министерство, ръководено от служебния му принципал Георги Панайотов.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Решението учението да се проведе идва на фона на все още неразчетената черна кутия от катастрофиралия на 9 юни МиГ-29. Само няколко дни преди старта, на 5 септември, съпругата на загиналия пилот Димитрина Попова посети лобното място на майор Терзиев и отново призова за справедливост в съдебното дело за трагичния инцидент, оставил двете й деца полусираци.
Попова няколко пъти публично посочи кои според нея са виновниците МиГ-ът на офицера да се разбие и директно посочи командването на ВВС, а и на авиобаза Граф Игнатиево за допуснатите грешки.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Тя напомни и че би било позорен извод от следствието "човешка грешка" за последния полет, като настоя за прозрачност с цел разкриване на системните недъзи, довели до отлива на човешки ресурс от армията, а и до разписването на опасни мисии при минимален нальот на пилотите. Преди кончината си съпругът й е имал едва под 12 часа собствен нальот, без да се броят часовете му като инструктор, разкриха източници на Lupa.bg.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Иначе от МО заявиха, че по време на „Шабла-2021-2“ формированията на българските Военновъздушни сили ще изпълняват планираните задачи със зенитно-ракетните комплекси С-75 „Волхов“, С-125 „Нева”, 2К12 „Куб” и с преносим зенитно-ракетен комплекс „Стрела-2М“. За целите на стрелбите ще бъдат използвани също самолети Су-25 и вертолет AS 532 AL „Cougar”.
МО: Загуба на ориентация е довела до катастрофата с МиГ-29
От 2010 г. до сега в съвместните бойни стрелби за шести път участват формирования за противовъздушна отбрана от Въоръжените сили на Република Сърбия, базирани на зенитния полигон на ВВС в Шабла, и за трети път - авиационни формирования на западната ни съседка, действащи от авиобаза Граф Игнатиево. Съвместните действия допринасят за изграждане на доверие и развитие на двустранното сътрудничеството в областта на отбраната. През тази година военнослужещите от Въоръжените сили на Република Сърбия ще изпълняват планираните задачи със самолети МиГ-29 и зенитно-ракетни комплекси С-125 „Нева” и 2К12 „Куб”.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
През 2021 г. се навършват 30 години, откакто формирования за противовъздушна отбрана и авиационните бази от състава на Българската армия провеждат стрелби на полигон „Шабла“. До 1991 г. тази изключително сложна подготовка се е водила само в чужбина. Зенитният полигон на ВВС създава много добри условия за тренировка. Дълбочината му е 100 км, което осигурява възможност за изграждане на разнообразна мишенна обстановка и пълно използване на възможностите на различни типове бойна техника и въоръжение, пишат още от МО.