26% от консултациите по проекта за предоставяне на услуги на бежанци са били за образование. Това каза по време на представянето на изпълнението на проекта за предоставяне на услуги на лицата, получили международна закрила на територията на България, Николай Тодоров, супервайзър на социалните и консултанти и преводачи на проекта от българска страна на БЧК, ръководител на проекта от българска страна, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
„Провели сме 806 консултации на общо 609 лица, от които 278 – мъже и 331 – жени. Голяма част от консултираните са хора, които са били хора на външни адреси”, посочи Тодоров. Той обясни, че това са лица, които не са били настанени в специализирани заведения.
Първите консултации са свързани с образованието – и това 26%. Консултациите са били в посока изучаване на български език, начини за легализация на чужди документи и продължаване на образование у нас, каза Тодоров.
По отношение на медицинската консултация той каза, че са извършени такива за регистрация по личен лекар и придружаване до лекар, превод по време на медицинския преглед. По отношение на трудовите въпроси консултациите са били за предоставяне на информация за начин на намиране на работа, информация за работодатели и административни услуги като съпровождение до Бюрото по труда за регистрация и превод на интервюто с работодателя.
Тодоров каза, че са оказвали съдействие на бежанците за регистриране на фирми, посещение на нотариус.